Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Meclis Başkanımız kendi kanaatlerini ortaya koymuş. Benim başından itibaren şahsi düşüncelerim bellidir. Kurucusu olduğum partinin de programında çok açık yer almaktadır. Devlet tüm inançlara eşit mesafede olmalıdır. Laiklik budur” dedi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman
TBMM Başkanı İsmail Kahraman

Meclis Başkanı’nın Açıklaması 

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği olan AY-BİR’in düzenlediği ‘Yeni Türkiye Konferansları’nın altıncısında konuştu. Kahraman, ‘Yeni Türkiye ve Yeni Anayasa’ konulu konferans verdi. TBMM Meclis Başkanı, burada yaptığı konuşmada, “Laiklik olmamalı yeni anayasada ve dindar bir anayasa olmalı” demişti.

Sponsorlu

‘YENİ ANAYASAMIZ ÖNCE İNSAN DEMELİDİR’

Meclis Başkanı Kahraman, devletin ve milletin kaynaşması gerektiğini söyleyerek, “Yeni Anayasa önce insan demeli. Devlet insanın hizmetinde, vatandaşının hizmetindeki bir örgüt olmalı. Bizde hep tersine, devleti koruyan, ferdi ise hizmet ettiren noktada olan anayasalar olmuştur” dedi. Daha sonra konuşmasını laikliğe getirerek laikliğin artık bir ihtiyaç olmadığını söyledi.

Bu sözler sonrasında kamuoyunda tepkilere neden olan Kahraman, Türkiye’de laikliğin yeniden tartışma konusu olmasına yol açtı. Ülkenin bazı noktalarında yapılan ‘Laikliği Kazanacağız’ eylemlerinde insanlar Meclis Başkanı’nın bu açıklamasına sert tepki gösterdi. Yapılan gösterilerde polisin kitleye müdahalesi de söz konusu idi. Toplanan kitleye polis ekipleri müdahale etti.