Bu içerikte sizleri KYK yurt ve burs başvuruları hakkında bilgilendirdik.

Üniversiteli olmayı bekleyen milyonlarca genç aynı zamanda yurt ve burs başvuruları için de bekliyordu.

Üniversiteye kayıt işlemlerinin başlamasıyla birlikte yurt başvuruları da başlamış oldu. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’da yeni eğitim öğretim yılında başvuruları almaya başladı.

Ülke geneli ve KKTC birlikte düşünüldüğünde toplamda 748 yurtla 600 binden fazla öğrenciye kapısını açan KYK, yeni öğrencilerin 2017-2018 dönemi Yurt başvurularını 14 Ağustos 2017-20 Ağustos 2017  tarihleri arasında alacak.

Sponsorlu

KYK sadece yeni öğrencilerin başvurusunu değil daha önceden de kayıt yaptırmış ve halihazırda üniversitelerin lisans ve önlisans bölümlerinde okuyan öğrencilerinde başvurularını kabul edecek.

KYK Yurt ve Burs Başvuruları Nasıl Yapılır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yurt ve burs başvurularını Ağustos ayında başlatacağı açıklamasının ardından nereden ve nasıl yapılacağı öğrenciler tarafından araştırılıyor.

Yurt ve burs başvuruları farklı platformlarda yapılmaktadır

YGS ve LYS sınavlarına girip yurt başvurusu yapmayı bekleyen ve açıklanan tercih sonuçlarına göre ilk kez yükseköğretim programına katılmak için hak kazanan öğrenciler, e-devlet portalı üzerinden başvuru yapabilirler.

Değerlendirme sonuçları ise KYK’nın internet sitesinden adresinden açıklanacak.

Öğrenciler burs başvurusunu kurumun kyk.gsb.gov.tr adresli web sayfasından yapabilecekler. Öğrencilerden önceliği olup (Şehir, gazi çocuğu) ilk kez başvuru yapacaklar için öncelik belgesi gerekmektedir. KYK’nın resmi websitesinde istenilen belgelerin içeriği de açıklanacaktır.

Yurt odası
KYK yurt ve burs başvuruları hakkında bilgi

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim KYK’dan Uyarı !

Öğrencilerin başvuru sırasında dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri ön kontrol yapması. E-devlet üzerinden yapılacak olan başvuruda e-devlet öğrenim bilgilerinin doğru olması hayati önem taşıyor başvuru öncesinde doğruluğu kontrol edilmeli.

Bilgilerinde yanlışlık olan öğrenciler üniversitenin öğrenci işlerine danışmaları gerekiyor. Bilgileri doğru olan öğrenciler direk olarak başvuru yapabilmektedir. Öğrencilerin başvuru sırasında kodlama hatası yapmasının önüne geçmek için alınan önlemler arttı. Geçen yıl kısmen uygulamada olan sistem bu yıl tamamıyla gerçekleştirilecek.

Öğrencinin bilgileri YÖK’ün üzerinden alınacak. Bu sebeple başvuru öncesi her öğrencinin e-devletteki öğrenim bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmesi gerekmektedir. Doğru olmayan bilgilerle başvuru yapanların başvurusu geçersiz sayılacaktır.