KYK burs öğrenim kredisi ve yurt

ÖSYM tarafından tercih sonuçları açıklandıktan sonra en çok aranan kelimelerin başında KYK Yurt, Burs ve Kredi başvuruları yer alıyor. Hal böyle iken daha fazla tık almak için ziyaretçileri kandıran başlıklar atan haber siteleri kolları sıvadı.

Haberimizde aldatmaca yok sadece bildiğimiz bazı bilgileri sizinle paylaşacağız. Burs, Kredi ve Yurt Başvuru Tarihleri hakkında da duyurular yapıldıkça sizlere ileteceğiz.

YURT, BURS VE KREDİ BAŞVURU TARİHLERİ ŞUAN İÇİN BİLİNMİYOR

Takvim
Takvim

Şuan için sizlere net bir tarih vermek mümkün değil çünkü KYK tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak öğrencilerin üniversite kayıt işlemleri için belirlenen tarih 15-19 Ağustos 2016. Elektronik kayıtlar ise 12-16 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Sponsorlu

YURT BAŞVURULARI

Yurt odası
Yurt odası

Öncelikli olarak Yurt Başvuruları tarihleri önem kazandığı için KYK ilk önce YURT başvurularını almakta. Yurt başvuruları ÖSYM yerleştirme işlemlerinden sonra KYK tarafından belirlenen tarihler arasından internet sitesi üzerinden alınmakta. Şuan için açıklanan resmi bir tarih yok. Daha fazla bilgi öğrenmek için şu sayfayı kontrol edebilirsiniz.

BURS VE KREDİ BAŞVURULARI

İnternet araştırma
İnternet araştırma

Yurt başvuruları gibi Burs ve Öğrenim Kredisi başvuruları hakkında da KYK tarafından açıklanan net bir tarih yok. Fakat önceki yıllara göre sonuçların belli olması yılın son ayı yani Aralık 2016 tarihine kalabilir.

Burs ve Öğrenim Kredisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

ÖĞRENİM KREDİSİ VE BURS ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Burs, KYK tarafından karşılıksız olarak aylık verilir. Öğrenim Kredisi ise yine aylık olarak verilir fakat öğrenci mezun olduğunda KYK’ya geri ödeme yapar.

BURSUM KESİLİR Mİ?

Okuldaki başarı durumunuza göre bursunuzun kesilmesi söz konusu olabilir. Eğer okulda başarılı değilseniz bursunuz öğrenim kredisine çevrilir.

İKİNCİ ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ BURS ALABİLİYOR MU?

Evet, Öğrencinin maddi durumu yetersiz bulunduğu taktirde ikinci öğretimde okuyanlar da burs alabilir.

HEM ÖĞRENİM KREDİSİ HEM DE BURSU AYNI ANDA ALABİLİYOR MUYUM?

Maalesef, KYK tarafından burs alan öğrencilere öğrenim kredisi verilmiyor. Ancak vakıflara başvurarak burs kazanabilirsiniz.

ÖĞRENİM KREDİSİ BURSA ÇEVRİLİR Mİ?

Evet çevrilir, bunun için KYK tarafından belirlenen bazı kurallar var. KYK, durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencilerin durumunda meydana gelen değişikliği izleyerek öğrenim kredisini bursa dönüştürür.

İLK DEFA BURS/KREDİ ALACAK ÖĞRENCİLERİN ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILMAKTADIR?

KYK, ilk defa burs/kredi alacak olan öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılının ocak ayında ödemeleri yapmaya başlamaktadır.

Daha fazla bilgi öğrenmek için yorum yapabilirsiniz. Kısa zamanda sorularınıza yanıt verilecektir.