BM, Kuzey Kore’nin füze tehditlerine karşı harekete geçti.

Birleşmiş Milletler (BM) Kuzey Kore’ye karşı ilk etapta ihracat gelirlerini üçte bir oranında azaltacak bazı yaptırımlar uygulayacak.

Kuzey Kore’ye karşı yaptırımlar içeren tasarı BM Güvenlik Konseyi tarafından yapılan oylama sonucu karara bağlandı. Tasarı, 15 üyenin de lehte oyu ile kabul edildi. Buna göre Balistik füze denemeleri yapan Kuzey Kore’ye karşı uluslararası mecradan yeni bir tepki daha geldi.

Kuzey Kore’nin yıllık 3 milyar dolarlık bütçesinin üçte birine yönelik olan tasarı 5 Ağustos Cumartesi gününden itibaren yürürlüğe girecek.

Sponsorlu

ABD’nin liderliğindeki tasarı, Kuzey Kore menşeli kömür, demir, kurşun ve deniz ürünleri de dahil olmak üzere diğer malzemelerin ihracatını önleyecek.

Tasarı ayrıca Pyongyang ile yeni ikili ticaret girişimlerini, yeni yatırım planlarını da yasaklamakla birlikte yurt dışında çalışan mevcut Kuzey Koreli emekçilerin sayısını artırmayı da engelledi.

Kuzey Kore ordusuna ait silahlar

Oybirliği ile kabul edilen BM Güvenlik Konseyi kararında, Kuzey Kore’nin birincil döviz ticaret bankası da dahil olmak üzere işletme varlığını da kapsıyor. BM, Kuzey Kore’ye seyahat yasağı da getirmeye hazırlanıyor.

BM Güvenlik Konseyi kararını takiben, Çin BM büyükelçisi Kuzey Kore’ye yeni nükleer silah testlerini durdurmasını ve bölgedeki gerginliği tırmandırmaya devam etmesi nedeniyle füze fırlatmayı durdurmaya çağırdı.

Kuzey Kore – ABD gerginliğinde olasılıklar: İlk hedef neresi?

Ne Olmuştu?

Kuzey Kore daha önce uluslararası kamuoyundan tepkiler gelmesine rağmen nükleer testlerine devam etmiş ve önceden belirlenen bazı noktalar füze denemeleri gerçekleştirmişti.

Kuzey Kore 2006 yılından beri uygulanan BM yaptırımlarına rağmen nükleer faaliyetlerini ara vermeden sürdürüyordu.