Kuzey Kore’den kaçan eski bir kadın asker, dünyanın en büyük dördüncü ordusunda stres ve beslenme yetersizliği nedeniyle kadınların regl olamadığını, tecavüzün ise pek çok kadın asker için hayatın bir parçası olduğunu aktarıyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, yaklaşık 10 yıl askerlik yapan ve 10 yıldan uzun bir süre önce Kuzey Kore’den ayrılan Lee So Yeon, 20’den fazla kadınla paylaştığı koğuşundaki anılarının hâlâ canlı olduğunu şu sözlerle söylüyor:

“Çok terliyorduk. Döşeklerimiz çeltik kabuğundan yapılmaydı ve bu yüzden vücut kokularımız döşeklere siniyordu. Hiç hoş değildi. En zor şeylerden biri de duş almaktı. Sıcak su yoktu ve dağdan akan bir suya bağlı bir borunun altında yıkanıyorduk. Borudan kurbağalar ve yılanlar düşüyordu üzerimize.”

Sponsorlu

Bir üniversite profesörünün kızı olarak ülkenin kuzeyinde dünyaya gelen 41 yaşındaki So Yeon, ailesindeki pek çok erkeğin asker olduğunu belirten Kuzey Kore’li kadın asker, 1990’larda ülkeyi vuran kuraklık ve neden olduğu kıtlık nedeniyle en azından her gün yemek yiyebilmek için askerliğe gönüllü olarak gitmiş.

Ülkenin bu sıkıntıları yaşandığı yıllarda bir çok kadın Yeon gibi yaparak askere gitmiş.

Kuzey Kore’nin Gizli Devrimi kitabının yazarı Jieun Baek, “Kıtlık özellikle kadınlar için zor bir döneme yol açtı. Daha fazla kadın işgücüne katıldı ve daha fazla kadın kötü muamele, taciz ve tecavüze maruz kaldı.” diyor.

Kuzey Kore’de Askerlik

Kuzey Kore’de kadın asker

Kuzey Kore’li kadınların en az 7, erkeklerin ise 10 yıl zorunlu askerlik yapmak mecburiyeti var. Bu, dünyadaki en uzun zorunlu hizmet.

18-25 yaş arası kadınların yüzde 40’ının orduda olduğu düşünülüyor.

Kadınlara askerliğin 2 yıl önce zorunlu kılınmış olmasından dolayı bu oranın önümüzdeki yıllarda da artması bekleniyor.

Hükümet ülke bütçesinin yüzde 15’ini orduya ayırdığını belirtse de araştırma kuruluşlarına göre bu oran yüzde 40 civarında.

Öte yandan spor veya müzik gibi alanlarda üstün yetenekli öğrencilere askerlikten muafiyet tanınabiliyor.

Kuzey Kore ordusunda cinsel tacize sıklıkla rastlandığı belirtiliyor.

Bir saha çalışmasından kısa süre önce dönen Juliette Morillot, tecavüz konusunu araştırmaya başladığında kadınların “başkalarının başına gelen olaylardan” bahsettiğini fakat kendilerinin tecavüze uğramadığını söylediğini aktarıyor.

Lee So Yeon da 1992 ile 2001 arasında orduda geçirdiği süre içinde tecavüze uğramadığını ama pek çok arkadaşına tecavüz edildiğini şu sözlerle belirtiyor:

“Komutanımız mesai bitiminde odasında kalır ve altındaki kadın askerlere tecavüz ederdi. Bu hep devam etti.”

Kuzey Kore ordusu ise cinsel tacizi ciddiye aldığını belirtiyor ve tecavüzden hüküm giyen erkeklere 7 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Juliette Morillot, genellikle kimsenin ifade vermek istememesi nedeniyle tecavüzcülerin cezasız kaldığını belirtiyor.

[Via BBC Türkçe]