Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un 2011’de iktidara gelmesinden beri ilk kez yurtdışı ziyareti gerçekleştirdiği öne sürülmüştü.

Günler süren spekülasyonlardan sonra Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un Çin ziyareti resmi olarak da doğrulandı: Çin ve Kuzey Kore devlet medyası, Kim’in Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştüğünü duyurdu.

Kuzey Kore lideri Kim

Kim Jong-un ve eşinin Çin’e ziyarette bulunduğunu hem Çin medyası hem de Kuzey Kore resmi haber ajansları doğruladı.

Sponsorlu

Edinilen bilgilere göre, ziyaret esnasında Şi ile görüşen Kim, ABD ile görüşme niyetinde olduklarını teyit etti. İki lider, Kore Yarımadası’ndaki gerilimin düşürülmesini ve ikili ilişkileri görüştü.

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping

Çin’in resmi haber ajansı Şinhua ziyaretle ilgili haberinde Kim Jong-un ve Çin lideri Şi Jinping ile “başarılı görüşmeler” gerçekleştirdiği ifade edildi.

Ajansın haberinde, Kim’in Çin lideri Jinping’e, “nükleer silahsızlanma sözüne bağlı kalacağı” konusunda güvence verdiği bilgisi yer aldı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un

Kuzey Kore tarafından görüşmeye ilişkin yapılan resmi açıklamada ise ziyaretin iki ülke ilişkileri açısından tarihi bir önem arz ettiği belirtildi.

Bu aynı zamanda Kim Jong-un’un 2011 yılında ülkesinin liderliğini devralmasından sonra yurt dışına gerçekleştirdiği ilk resmi gezi oldu.

Bu ziyaretin, Kuzey Kore’nin Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore ile masaya oturmadan önce gerçekleşmiş olmasının önemine dikkat çekiliyor.

Kim Jong-un ve Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump geçen ay Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un görüşme davetini kabul etmişti.