Kore zirvesinde uzlaşma sağlandı. Yarımada nükleer silahlardan temizlenecek.

Kuzey ve Güney Kore arasındaki tarihi anlaşma imzalandı. Böylelikle yarımada nükleer silahlardan tamamen arındırılacak.

north korea leader ile ilgili görsel sonucu

On yıldan uzun bir süredir ilk defa gerçekleştirilen liderler zirvesinde taraflar yarımadada kalıcı ve sağlam bir barış kurmak için anlaşmayı hedefleyecekleri taahhüdünde bulundular.

SINIRDA YEŞİL BÖLGE KURULUYOR

Açıklamada yer alan vaatler arasında silahsızlanma, hasmane davranışların dindirilmesi. Güvenliği arttırılmış sınır arazisinin yeşil bölgeye dönüştürülmesi, ABD de dahil olmak üzere diğer ülkelerle çok taraflı görüşmelerin hedeflenmesi gibi maddeler de yar alıyor.

İki Kore ülkesi arasında anlaşma imzalandığını ve artık tarihteki hataları tekrarlamayacaklarını belirten Kim, “Önümüzde öfkeli insanların ve tepkilerin çıkaracağı engeller olabilir fakat acısız zafer olmaz” dedi.

Moon ise, “Tüm dünya bizi izliyor ve omuzlarımızda büyük bir yük var” şeklinde konuştu.

north korea leader ile ilgili görsel sonucu

Görüşmeye ilişkin Güney Kore Devlet Başkanlığı Sözcüsü Yoon Young-chan, “Kim, Moon’un Kuzey Kore’nin füze testleri nedeniyle sabahları erkenden uyanmak zorunda kaldığını duymuş. Bu yüzden Moon’a ‘Bundan sonra uykunu bölmeyeceyiz’ dedi” ifadelerini kullandı.

İki lider, ülkelerinin bölünmesi nedeniyle ayrılmak zorunda kalan ailelerin birleşmesi için bu yıl çalışmalarını hızlandıracaklarını açıkladı.

Birleşme faaliyetleri, Kore’nin Japonya’dan bağımsızlığını ilan ettiği 15 Ağustos Ulusal Kurtuluş Günü’nde açıklanacak.


İki Kore’nin buluşması dünyada da ilgiyle takip ediliyor. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, görüşmeyi “iyi haber” diye değerlendirdi ve bunun cesaret verici bir adım olduğunu belirtti.

Kuzey Kore lideri Kim’in geçen yıl yaptığı nükleer ve füze denemeleri hem Kore Yarımadası’nda hem de uluslararası toplumda büyük tepkiye sebep olmuş, Pyongyang yönetiminin eylül ayında gerçekleştirdiği 6. nükleer deneme ile Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki gerilim had safhaya çıkmıştı.

north korea leader ile ilgili görsel sonucu

Güney Kore Devlet Başkanlığına iki Kore arasındaki ilişkileri onaracağı vaadiyle gelen Moon Jae-in’in diyalog çağrılarına, Kim Jong-un yılbaşında sürpriz bir mesajla yanıt vermişti.

Kuzey Kore lideri Kim’in yılbaşı mesajında PyeongChang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları’na yönelik “Güney Kore’de düzenlenecek Kış Oyunları, ülke için iyi bir fırsat olacaktır” diyerek, Kış Olimpiyatları’nın başarılı olmasını dilemişti.

Olimpiyat oyunlarına heyet gönderilmesi dahil bazı adımlar atmaya hazır olduklarını belirten Kim, bu amaçla iki Kore’den yetkililerin ivedi olarak buluşabileceklerini açıklamıştı.