AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, dünyada küresel bir dengesizlik yaşandığını ifade ederek, “Dünya, ekonomik ve politik bakımdan yeni bir gerilimin eşiğinde ve yeni bir dengesizliğin öncesinde” dedi.

Günümüzde iki tür savaş olduğuna vurgu yapan Kurtulmuş “DEAŞ denilen örgüt, 90 bin militan topladı. Suriye’de bu örgütü kim kurdu? Bu kadar toprağı onlara kim verdi?” diye sordu.

Günümüzde ekonomik ve vekalet savaşları yürütüldüğünü belirten AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş “Tabiri caizse, 3’üncü dünya savaşı olarak ekonomik savaşlar başlamıştır” açıklamasında bulundu.

Kurtulmuş, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin (NEVÜ) akademik yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Önümüze yeni iki tür savaşların çıktığını görüyoruz. Bunlardan birincisi, vekalet savaşlarıdır. Elini sıcak sudan soğuk suya sokmadan, terörist örgütler aracılığıyla başka topraklarda savaş sürdürmektir. DEAŞ denilen örgüt, 90 bin militan topladı. Suriye’de bu örgütü kim kurdu? Bu kadar toprağı onlara kim verdi? Suriye’de yüzyıllar boyu barış içinde yaşayan Araplar, Türkler, Kürtler barış içinde yaşarken, bu örgüt sayesinde bu barış ortamı da parçalandı. Bir PKK-YPG terör örgütü var. Vekalet savaşları, önümüzdeki dönemin yeni savaşlarından birisidir.

İkinci savaş türü ise ekonomik savaştır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı, siyasi çıkarlar nedeniyle başlamıştı. Tabiri caizse, 3’üncü dünya savaşı olarak ekonomik savaşlar başlamıştır. Bugün eğer dünyada bir göç olayından bahsediyorsak, insanların kendi iradeleriyle başka bir yerde yaşama isteklerinden kaynaklanmadığını bilmemiz gerek. Amerika, güney sınırına 5 bin asker yığdı, Güney Amerika’dan gelecek göç dalgasını önlemek için. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin geliri artıyor ama nüfusu azalıyor, geri kalmış ülkeleri ise nüfus artışına bağlı olarak daha da geriliyor. Geri kalmış ülkelerin insanları tabii ki gelişmiş yerlere göç edecek.”