Suriye’deki ateşkesin garantör ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve İran öncülüğünde Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Konseyi’ne 23 Kürt temsilcinin katılması konusunda mutabakat sağladığı aktarıldı.

Kürtlerin referandumu izleme rahatlığı

Sputnik’in bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Rus tarafı, Kürtlerin de yer aldığı 1.490 kişilik bir liste sundu. Türkiye, şu anda 23 Kürt temsilcinin katılımını kabul etti. Ankara, liste üzerinde çalışacağını belirtti fakat herhangi bir itiraz belirtmedi

Öte yandan edinilen bilgilere göre, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin yapılması planlandığı yeni tarih 29-30 Ocak olarak belirlendi.

Basın mensuplarının tarihle ilgili sorusunu cevap veren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, henüz kesin bir tarih olmadığını da sözlerine ekledi.

Peskov, “Hiç kimse, kongrenin toplanmasını somut olarak hızlandırmak istemiyor” şeklinde konuştu.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Rusya’nın Soçi kentinde yapılması planlanan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi için erteleme kararı verilmişti.

Rusya’nın Suriye’de barış için düzenlemeyi planladığı, Türkiye’nin PYD’ye davet gönderilmesi nedeniyle tepki gösterdiği için kongrenin ertelendiği öne sürülmüştü.

Rus haber ajansı RIA diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde kongrenin Şubat ayının başına doğru düzenleneceği bilgisini geçmişti.

Son olarak Türkiye’nin karşı çıktığı YPG’nin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılma kararı Soçi’deki kritik zirvede karara bağlanacaktı.

Tarihte bir ilk olarak nitelendirilen zirveye katılan ülke liderlerinin açıklamalarını derlemiştik.

Rusya, bu kongrede Kürtler de dahil olmak üzere Suriye’deki tüm grupların temsil edilmesi gerektiğini söylese de, Türkiye, Kürtlerin kongreye davet edilmesini ‘kabul edilemez’ olarak görüyordu.

Kremlin’den şu açıklama yapılmıştı: Kürtlerin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılımı liderler arasında görüşüldü, katılım kapsayıcı olmalı.

Türkiye Rusya ve İran altı yıllık iç savaşın sonlandırılması Ulusal Diyalog Kongresi’nin düzenlenmesinde mutabık kalmıştı. Soçi’de düzenlenmesi planlanan kongrede yeni anayasa çalışmalarının da başlaması bekleniyordu.

Geçtiğimiz günlerde Soçi’de bir araya gelen Rusya, Türkiye ve İran ülke liderleri Suriye’deki çatışmaların en aza indirgenmesi amacıyla bazı anlaşmalar yapmıştı. 

Türkiye ve İran, YPG’nin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılmasına karşı çıkarken Rusya PYD’nin de katılmasını istiyor.

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda Rusya, YPG’yi Astana sürecine davet etmişti.