Kürtlerin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılımı Soçi’de karar bağlanacak.

Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuri Uşakov, Rusya’nın başkenti Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi görüşmelerine ilişkin takvimin henüz netleşmediğini aktardı.

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuri Uşakov, Kürt grupların Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne davet edilip edilmeme konusunun çarşamba günü Soçi’de gerçekleşecek Rusya-Türkiye-İran üçlü zirvesinde görüşüleceğini açıkladı.

Sponsorlu

Kongreye Kürt grupların davet edilip edilmeyeceğine ilişkin soruyu yanıtlayan Uşakov, “Bu konu Soçi’de düzenlenecek zirvede ele alınacak. Zirveye askeri yetkililer de katılacak.” yanıtını verdi.

Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin tarihinin belirlenmediğini belirten Uşakov, Kürtlerin Kongre’ye katılım konusuna Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin çarşamba günü Soçi’de gerçekleştireceği görüşmede ele alınacağını aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin 22 Kasım’da Rusya’nın Soçi kentinde bir araya gelmesi bekleniyor.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif arasında dün Antalya’da yapılan görüşmede Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’yle ilgili üç ülkenin liderlerine yönelik tavsiyelerin koordine edildiği kaydedilmişti.

Kasım ayının başında Rusya, PYD’yi Astana görüşmelerine davet etmiş, Türkiye ise buna sert çıkmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Rusya’nın Astana sürecine PYD’yi davet etmesi konusunda Ankara’nın bakış açısı”nın sorulması üzerine ise, “Bununla ilgili emrivaki gibi bir şeyin olduğunu arkadaşlarımız bize dün ilettiler. Biz de bu konuda derhal girişimlerde bulunduk ve tepkimizi ilettik. Tabii ki bunu kabul etmemiz asla mümkün değildir.” yanıtını vermişti.

Reuters haber ajansının sorularını yanıtlayan PYD Eşbaşkanı Şahoz Hasan, PYD ve müttefikleri arasında çoğunluğun eğiliminin katılım yönünde olduğunu ifade etmişti. Hasan, “Meseleyi değerlendiriyoruz ve çoğunluk görüşü katılım yönünde” cümlesini kurmuştu.