Almanya'nın Frankfurt kentinde Kürt örgütlerin düzenlediği gösterilerden bir kare [Fotoğraf: ARŞİV Reuters]

Türkiye, Almanya’nın Frankfurt kentinde Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine düzenlenen protesto eylemlerini ikiyüzlülük olarak gördü.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Frankfurt kentinde Kürt örgütleri bir araya gelerek bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Göstericiler protesto yürüyüşünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ‘diktatörlük’ karşıtı sloganlarla protesto etti.

Türkiye bu olaydan sonra yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı tahmin edilen protesto gösterisine izin veren Almanya’yı ikiyüzlülükle suçladı.

Newroz (Nevruz) kutlamaları için yürüyüş yapmalarına izin verilen göstericiler, Almanya’nın yasa dışı olarak kabul ettiği PKK bayraklarını ve Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıdı. Göstericiler 16 Nisan’da yapılacak referandumda “Hayır” çağrısı yaptı.

Almanya, iki hafta önce Türk bakanların ülkede miting yapmasına izin vermemişti. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, ülkede referandumda oy kullanma hakkına sahip 1.4 milyon Türkiye kökenli seçmen var.

Almanya’nın Frankfurt kentinde Kürt örgütlerin düzenlediği gösterilerden bir kare [Fotoğraf: Reuters]

Türkiye, Almanya’yı ‘teröre açık destek’ vermekle suçladı

Almanya’da düzenlenen protesto gösterilerine karşı açıklamayı Türkiye adına Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptı.

İbrahim Kalın Almanya’yı şu sözlerle sert eleştirdi:
“Alman makamlarının PKK terör örgütü yandaşları tarafından 16 Nisan’da oylayacağımız anayasa değişikliklerine karşı gerçekleştirilen gösterilere izin vermesini en güçlü biçimde kınıyoruz. Yapılanlar açıkça teröre destek olmaktır. Frankfurt’ta yaşanan skandalla birlikte bazı Avrupa ülkelerinin 16 Nisan referandumuna müdahale etmeye çalıştığını ve ‘hayır’ kampanyasından yana açıkça tavır koyduğunu bir kez daha müşahade ettik”