Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile seçim ittifakı görüşmeleri yürüten 5 Kürt partisinin girişimleri sonuçsuz kaldı.

Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP-Bakur), Kürdistan İslami Hareketi (Azadi Hareketi), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ve Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-T) temsilcileri 2 Mayıs’ta Diyarbakır’da yaptıkları toplantıda, 24 Haziran’da yapılacak olan Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde birlikte hareket etmeye ve çalışmaya karar vermişti.

Kürt partileri ittifak görüşmelerine ilişkin bugün Diyarbakır’da bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan PAK Başkanı Mustafa Özçelik, “Kürdistani Seçim İttifakı Azadi Hareketi, PAK, PDK, PDK-T, PSK olarak 24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento Seçimleri için daha geniş kesimlerin ittifakını hedefleyen siyasal prensiplerini 2 Mayıs 2018 günü kamuoyuna açıklamıştı” dedi.

Rudaw’ı aktardığına göre, Siyasal prensiplerini açıkladıktan sonra HÜDA-PAR ve HDP ile kamuoyuna açıklanan bu prensipler ışığında seçim ittifakını görüşmek üzere diyaloga geçtiklerini ifade eden Özçelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İlk görüşme 2 Mayıs 2018 günü HÜDAPAR Genel Başkanı sayın Zekeriya Yapıcıoğlu başkanlığındaki heyetle Diyarbakır’da gerçekleştirildi. HÜDA-PAR ilk görüşmede, ‘HDP’den randevu talebinde bulunduk, ama henüz bir yanıt alamadık . Seçim ittifakı için HDP ve sizlerle görüşme yapabiliriz’ dedi.

4 Mayıs 2018 tarihinde Diyarbakır’da HDP Eşbaşkanı Sayın Pervin Buldan başkanlığındaki HDP heyeti ile görüştük. Onlara da HÜDA-PAR’a olduğu gibi, siyasi prensiplerimizi içeren bir mektubu illettik.

HDP

HDP ile yaptığımız bu ilk görüşmenin hemen ardından sayın Pervin Buldan basına yaptığı açıklamada, ‘Kürdistani Seçim İttifakı’nın dile getirmiş olduğu talepler, zaten programımızda olan, bizim de taleplerimizdir’ dedi.

HDP , bu aşamada HÜDA-PAR ile bir seçim ittifakına hazır olmadığını bize beyan etti. Biz de bu beyanı 7 Mayıs günü HÜDA-PAR ile paylaştık. HÜDA-PAR, Kürdistani Seçim İttifakı’nın bu girişimlerine büyük değer verdiğini dile getirdi.

HDP, 6 Mayıs 2018 günü Kürdistani Seçim İttifakı’nın mektubuna yazılı bir cevap gönderdi. Bu yazılı cevapta,‘Kürdistani Seçim İttifakı’nın açıkladığı siyasi prensiplerin HDP’nin de programında olan prensipler olduğu’ bir kez daha dile getirildi. Kürdistan’i Seçim İttifakı toplanarak hem HDP’nin mektubunu değerlendirdi , hem de Seçim Organizasyonunda Birlikte Çalışma Prensiplerini belirleyen bir mektubu kendilerine iletti.”

Açıklamada ayrıca, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ile HDP’nin açıklanan seçim manifestosunda Kürdistan’i Seçim İttifakı ile HDP arasında varılan prensiplerin yer almadığı vurgulandı.

[Via Rudaw]