Belçika’da fırsat eşitliğinden sorumlu Devlet Bakanı Zühal Demir’in okullarda genel başörtüsü yasağı önerisine, ülkedeki bir çok okulun bağlı olduğu Katolik Eğitim Kurumları Yönetimi karşı çıktı.

Bir çok kez “Belçika’nın en etkili politikacısı” listesinde yer alan Zühal Demir, Canvas adlı haber programına yaptığı açıklamada, “Ben Kürt kökenliyim. Barış yanlısıyım. PKK’ya hiçbir sempati duymuyorum.” şeklinde konuşmuştu.

Katoliklere göre, başörtüsü yasağı getirmek siyasetin işi değil.

Bakan Demir, Belçika medyasına yaptığı açıklamada, “Okul ev gibidir. Orada kendinizi özgür hissetmelisiniz. Oraya başörtüsü yakışmaz” dedi. Bu sebeple ülke genelindeki okullarda başörtüsünün yasaklanmasını önerdi.

Demir, önerisine gerekçe olarak, giderek daha fazla küçük yaştaki kız çocuğunun başörtüsü takmaya zorlanmasını gösterdi.

Zühal Demir, kız çocuklarının erken yaşlarda ya da ilk adetlerinde, aile namusu ya da erkeklerin davranışlarından sorumlu olmaması gerektiğini belirtti.

Demir, “Okullarda bu eşitsizliği normalleştirmemelisiniz. Onlara daha sonra kendi seçimlerini yapabilmeleri için eşitliği tattırmalısınız” şeklinde konuştu.

Başörtüsünün, “bedeni değil, kadını” saklayan bir kıyafet olduğunu savunan Kürt asıllı Belçikalı bakan, bunu örtüp örtmemeye ileride kızların kendilerinin karar vermesi gerektiği söylüyor.

‘Başörtüsü Yasağı Hükümetin İşi Değil’

başörtü yasağı ile ilgili görsel sonucu

Ancak bu öneri, ülkedeki okulların büyük bölümünün bağlı olduğu Katolik Eğitim Kurumları Yönetimi karşı çıktı. Katolik eğitiminin başındaki isim olan Lieven Boeve, başörtü yasağının hükümetin işi olmadığını söyledi.

Bir kız çocuğunun kendi iradesi dışında başörtüsü takmaya zorlanması durumunda okulların buna müdahale ettiklerini belirten Belçikalı yönetici, “Böyle bir baskı durumunda okul zaten başörtüsünü yasaklayabiliyor” dedi.

‘Birlikte yaşamayı öğrenme şansı verdik’

Boeve, politik baskı ve yasak kararının okullara ve öğrencilere yardımcı olmayacağını söyledi.

Flaman Toplum Eğitimi (GO) sorumlusu Raymonda Verdyck da, eğitim kurumlarında sadece türban değil, bütün dini simgelerin kullanılmasını engelleyen bir düzenlemenin zaten var olduğunu söyledi.

Verdyck, “Ama biz yasaktan değil, önlemlerden söz ediyoruz. Bütün gençlere aynı masa etrafında toplanıp konuşma ve birlikte yaşamayı öğrenme şansı verdik” dedi.

Belçika’nın Gent kenti yönetimi, yaz başında okullardaki başörtüsü yasağının, günün koşullarına uygun olmadığı gerekçesiyle kaldırılmasına karar vermişti.

Bu karar başta aşırı sağcılar olmak üzere, çeşitli kesimler tarafından eleştiriliyor.

“Kürt kökenli olmam PKK’lı olduğum anlamına gelmez.”

Zühal Demir, Canvas adlı haber programına yaptığı açıklamada, “Ben Kürt kökenliyim. Barış yanlısıyım. PKK’ya hiçbir sempati duymuyorum. Kürt kökenli olmam PKK’lı olduğum anlamına gelmez. Şiddet hiçbir zaman çözüm olamaz” demişti.

Demir’in, “Ben hiçbir zaman PKK toplantısına katılmadım. Sadece Anvers’teki bir Kürt derneğinin sosyal etkinliğine katıldım. Yıllardır barışçı çözüm istiyorum. Sürekli suçlanmaktan sıkıldım” sözlerine haberinde yer verdi.

Zühal Demir, Türk medyasında yayımlanan peşmerge giysileri içindeki kadının kendisi olmadığını da vurgulayarak, “Bilerek ve isteyerek başka birinin fotoğrafını benmişim gibi kullanıyorlar. Artık sıkıldım, bunu yapanlar için suç duyurusunda bulunacağım” diye konuştu.

Zühal Demir Kimdir?

Tunceli ve Elazığ kökenli, maden işçisi bir babanın üçüncü çocuğu olan Zühal Demir, 12 Mart 1980’de Belçika’nın Genk kentinde doğdu.

Leuven Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi gören Demir, 2001 yılında milletvekili olarak Belçika Federal Meclisi’ne girdi.

16 yıldır milletvekilliği görevini devam ettiren Demir, bir çok kez “Belçika’nın en etkili politikacısı” listesinde yer aldı.