HDP ve Hüdapar’ı da içine alan bir ittifakı desteklemek isteyen ve bu yönde girişimler başlatan ancak sonuç alamayan ‘Kürdistani Seçim İttifakı’ kararını açıkladı.

İttifakta yer alan Azadi, PAK, PSK, PDK, ortak bir açıklama ile seçimlerde Millet ve cumhuriyet ittifaklarına karşı Cumhurbaşkanlığı adaylığında Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceklerini açıkladılar.

Kürdistan Seçim İttifakı

BBC Diyarbakır muhabiri Hatice Kamer’in haberine göre milletvekili seçimlerinde üyelerinin özgür davranacağını belirten siyasi partiler şu açıklamayı yaptı:

”Tek devlet, tek millet, tek vatan, tek bayrak” siyasetini bugün de devam ettiren ve aralarındaki kimi söylem farklılıklarına rağmen, halkımızın ulusal demokratik hak ve özgürlüklerini kabul etmeyen Muharrem İnce, Temel Karamollaoğlu’na ve özellikle Meral Akşener ile Doğu Perinçek’e birinci turda oy verilmemelidir.

Bu tutumumuz, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda, Kürtlerin elini güçlendirecek, Kürtlerin kilit rolü oynamalarını sağlayacak bir misyona da zemin hazırlayacaktır.

“Yaşanan tüm yanlışlık ve eksikliklerine rağmen mağdur durumundaki Selahattin Demirtaş’a Cumhurbaşkanlığı seçiminde oylarımızı vereceğiz.”