TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı devam ederken, CHP’den iktidara bir eleştiri daha geldi. Son olarak Dolar kuru TL karşısında 6 seviyesinin de üstüne çıkarak rekor tazelemişti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “TL’deki değer kaybıyla memur, işçi ve emekli maaşları da 650 lira ile 1200 lira arasında eridi. Enflasyon farkının maaşlara yansıtılmaması, bu kesimleri açlık ve sefalete sürüklemek anlamına gelir.” ifadelerini kullandı.

CHP’li Gürer, dolar bazında asgari ücretin yılbaşından bu yana 646 lira azaldığını ifade ederek, artan enflasyon farkının işçi, emekli ve memurun maaşına her ay yansıtılması gerektiğini söyledi.

Sözcü’den Deniz Ayhan’a konuşan Ömer Fethi Gürer, “Yılbaşında 3.78 lira olan dolar, 7 ayda 1.5 lira artarak, 5.38 TL’ye çıktı. 1603 lira olan asgari ücret, yılbaşında 424 dolar iken bugün 302 dolara indi. Asgari ücretlinin yılbaşından bu yana da 646 lira kaybı var. Memur, işçi ve emekli maaşları da 650 lira ile 1200 lira arasında eridi” şeklinde konuştu.

‘MAAŞLARA YANSITMAMAK, AÇLIK VE SEFALETE SÜRÜKLEMEK’

Gürer, “Enflasyon artışına bağlı olarak elektrik ve doğalgaz başta olmak üzere, temel gıda ve tüketim ürünlerine yüzde 9 ile yüzde 50 arasında zam yapıldı. Türk lirasının bir yılda yüzde 50 oranında değer kaybettiği bir dönemde, işçi, memur ve emekli maaşlarına ilk altı ayda yüzde 4, ikinci altı ayda ise yüzde 3.5 zam yapılması, bu kesimleri açlık ve sefalete sürüklemek anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

[Via Sözcü]