Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da yaşanan olaylara ilişkin hazırladığımız içerikte merak edilen bazı soruları yanıtlamaya çalıştık.

Kudüs’te neler yaşanıyor? İsrail ve Filistinliler neden çatışıyor? Mescid-i Aksa nerededir? Kudüs neden bu kadar önemli? gibi soruların yanıtını haberimizde bulabileceksiniz.

1Kudüs’te Neler Oluyor?

Eski Kentte Namaz Kılan Filistinliler

Kudüs, bir çok dinin kutsal mekanı olarak görülüyor. Bu durumdan dolayı herhangi bir anlaşmazlık durumunda birçok kesimden sert tepkiler gelmeye başlıyor.

Kudüs’ün İsrailin başkenti olarak tanınmasını istemeyen Müslümanlar dünyanın bir çok yerinde protestolar düzenlemeye başladı. Bu protestoların kuşkusuz en yoğun yaşandığı yer ise Kudüs.

2İsrail ve Filistinliler Neden Çatışıyor?

İsrail Devleti yaklaşık 3 bin polis ile bölgede güvenlik noktaları oluşturmuş, Filistinli liderler bugünü “Öfke Günü” ilan edip insanları sokağa davet etmişlerdi.

Önceki aylarda da Ezan yasağı kanun tasarısı olarak sunulmuş ezanın 23.00 ile 07.00 saatleri arasında hoparlörlerden okunmasını yasaklanacak şekilde yeniden düzenlenmişti.

Öte yandan bir süredir durgunlaşan çatışmalar Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı ardından yeniden hareketlendi.

Bölgede etkili İslami örgütler intifada çağrıları yaparak, Kudüs’ün İsrail tarafından başkent ilan edilmesine karşı protestoların düzenlenmesini sağladılar.

3Mescid-i Aksa Nerededir?

Kudüs Şehri

Mescid-i Aksa Müslümanların kutsal kabul ettiği mekanlardan bir tanesidir. Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğiyle bilinir.

Mescid-i Aksa Kudüs’ün doğusunda Eski Şehir olarak bilinen bir bölgede yer alır. Mescid-i Aksa Kudüs’te bulunan ve Kur’anı Kerim’de adı geçen bir camidir.

4Kudüs Neden Bu Kadar Önemli?

Kudüs Ortadoğu’da bulunur ve Dünya’nın en eski şehirlerinden bir tanesidir. ABD Başkanı Donald Trump tarafından İsrail’in Başkenti olarak tanınmıştır.

Filistin Devleti ise Kudüs’ün kendi başkenti olduğunu öne sürmektedir.

Kudüs Şehri,  milattan önce 3000 yılında kurulmuştur. Müslümanlar, Yahudiler ve Hristiyanlar için sahiplenilip kutsal kabul edilmiştir. Müslümanların Kutsal Kitabı Kur’an-ı Kerim’de Mescid-i Aksa, Yahudilerin Kutsal Kitabı Tevrat’ta ‘Salem’ ve Hristiyanların Kutsal Kitabı İncil’de Hz. İsa’nın yöneldiği şehir olarak ismi geçer.

Kudüs, Hz. İbrâhim’den itibaren pek çok peygamberin yaşadığı, mukaddes olarak da işaret edilen bir bölgede bulunması, Hz. Süleyman’ın inşa ettiği Beyt-ül makdisi barındırması, İsrâiloğulları’nın ve onlara gönderilen peygamberlerin mücadelelerine mekan olması açısından ilahi dinlerin genelinde önemli bir konuma sahip bir şehir olmuştur.

5Kudüs ve Mescid-i Aksa’da Son Durum

Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı ardından kentte gerginlik devam ediyor. Çıkan olaylarda şuana kadar onlarca kişi yaralandı ve bir çok kişi de gözaltına alındı.


Polis biber gazıyla halkı ve plastik mermiyle müdahalede bulundu. Batı Şeria’da da çatışmaların yaşandığı belirtiliyor.