Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Enerji Bakanı Fatih Dönmez kritik görüşmeler yapmak için Almanya’ya gitti.

Görüşme öncesinde ise Türkiye’de tutuklu bulunan bir Alman vatandaşı daha serbest bırakıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’de siyasi nedenlerden tutuklu Almanların sayısının beşe indiğini söyledi. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr, Türkiye’de tutuklu bulunan bir Alman vatandaşının serbest bırakıldığını duyurdu.

DW’nin haberine göre, Adebahr Cuma günü yaptığı açıklamada Alman vatandaşının mahkeme kararıyla Perşembe günü serbest bırakıldığını belirtti. Fakat sözcü, serbest bırakılan Alman vatandaşına dair başka bir bilgi paylaşmadı.

Alman vatandaşının serbest bırakılması haberi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 27-29 Eylül tarihlerinde Almanya’ya yapacağı ziyaretten bir hafta önce geldi. Ekonomik krizle mücadele eden Türkiye, Almanya’nın siyasi desteğini ve Alman şirketlerin Türkiye’de daha fazla yatırım yapmasını istiyor.

Bu kapsamda Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Enerji Bakanı Fatih Dönmez bugün Berlin’de Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile bir araya geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Alman mevkidaşı ile ortak açıklama yaptı.

Albayrak’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

“Verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanımızın ziyareti öncesi önemli bir toplantıydı. Türkiye 2024 Şampiyonası için hazır. Alt yapımız hazır. ”

Ticaret Bakanı Pekcan yaptığı açıklamada ise, “Gerçekten verimli bir toplantı geçirdik, Cumhurbaşkanımızın ziyareti öncesinde. İki tarafta da aynı istek ve amaç var. Bunu iki üç kata da çıkarabileceğimize inanıyorum. Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi gerekiyor. Ticaret hacmimiz yükselecek.Potansiyel yatırımcılarımız başarı hikayelerini anlatacak” dedi.

Enerji Bakanı Dönmez, “Enerji pazarı her yıl büyüdü ve büyümeye devam edecek” diye konuştu.