Tüm kredi kartları ve ATM kartları yurt içi ve yurt dışı internet alışverişine kapatılıyor!

Eğer sizde internet alışverişi için kredi kartınızı veya ATM kartınızı kullanıyorsanız içeriğimizi dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

İnternet dolandırıcılığı, vatandaşın kredi kartını yanlış kullanımı, çalıntı v.b yaşanan mağduriyetleri azaltmak için BBDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) yeni bir karar aldı.

Kredi kartlarında yeni bir düzenleme yaparak tüm kredi kartlarının (bundan sonraki çıkartılacak kartlar da dahil) internet alışverişine kapatılması yönünde karar alındığı açıklandı.

Sponsorlu

17 Ağustos 2017 tarihinde düzenlemenin biteceği yönde karar alınırken bankalarla yapılan görüşme sonrasında bu tarih 31 Aralık 2017 tarihine kadar uzatıldı.

Vatandaşlarımızın çoğu kendi kredi kartını aktif kullanmalarına rağmen internetten alışveriş yapmıyorlar. Böyle olmasına rağmen vatandaşlarımızın kredi kartları elektronik ticaret işlemlerine açık vaziyette bulunuyor.

176 milyon kredi kartını kapsayan kararla tüm kredi kartlarında internet alışverişine kapatılacak. İnternet  alışveriş ve diğer işlemler için kredi kartı kullanıyorsanız belirttiğimiz tarihler içerisinde banka şubenize onay vermeniz gerekiyor.

Kredi Kartınızı İnternet Alışverişine Nasıl Açtırabilirsiniz

Kredi kartı internet alışverişinde kullanılan bir araçtır.

BBDK tüm kredi kartlarına engel koyması ardından vatandaşların kartlarını internette kullanabilmeleri için banka şubelerine onay vermelerini şart koşuyor. Son tarih olan 31 Aralık 2017’den sonra kredi kartınız internet alışverişine kapatılacak bu tarihe kadar onay vermeniz gerekiyor.

Aşağıda tüm bankaların kredi kartı yapılandırmasını öğrenebilirsiniz.

Garanti Bankası Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma İşlemleri

Kredi kartınız için onay vermek isterseniz SMS ile “ONAY” yazıp kart son 6 haneyi 3340’a gönderebilir, Paracard’ınız için onay vermek isterseniz SMS ile “AÇIK” yazıp kart son 6 haneyi 3340’a gönderebilir, 444 0 333 Alo Garanti’yi arayabilir, Garanti internet şubesi, Mobil uygulama veya Garanti Bankası şubelerinden işlem sağlayabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma İşlemleri

Aralarında boşluk bırakarak “SANALONAY” yazıp herhangi bir bireysel İş Bankası kredi kartı ya da Bankamatik kartınızın son altı hanesini 4402’ye SMS ile gönderebilir,
“0850 724 0 724” İş Bankası Müşteri Hizmetlerini arayabilir, İnternet Şubesi, İşCep veya Maximum Mobil kullanarak veya İş Bankası şubelerinden işlem sağlayabilirsiniz.

Akbank Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma İşlemleri

“INTERNET” yazıp 8885’e ücretsiz SMS gönderebilir,
444 25 25’i Akbank Müşteri Hizmetlerini arayabilir, Akbank Direkt’i kullanabilir veya Akbank şubelerinden işlem sağlayabilirsiniz.

Yapı Kredi Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma İşlemleri

“AÇIK” yazıp bir boşluk bırakarak kart üzerindeki müşteri numaranızı 4944’e ücretsiz SMS gönderebilir,
444 0 444 / 0850 222 0 444 numaralı Yapı Kredi Telefon Bankacılığı’nı arayabilir, Yapı Kredi İnternet Şubesi’ni ziyaret edebilir veya Yapı Kredi şubelerinden işlem sağlayabilirsiniz.

QNB Finansbank Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma İşlemleri

INTERNET yazıp bir boşluk bırakıp kredi kartı numaranızın son 4 rakamını yazarak 2273’e gönderebilir,
0850 222 0 900 QNB Finansbank Müşteri Hizmetlerini arayabilir, QNB Finansbank internet şubesini ziyaret edebilir veya QNB Finansbank şubelerinden işlem sağlayabilirsiniz.

Enpara.com Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma İşlemleri

Enpara.com kredi kartı ve ATM kartınızı internet alışverişine açmak için 3 yol vardır. Bunlar; müşteri hizmetlerini aramak (0850 222 3663), internet şubesi veya cep şubesinden onay vermek.

Türkiye Ekonomi Bankası(TEB) Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma İşlemleri

“AÇIK” yazıp boşluk bıraktıktan sonra kartın son 4 hanesini 2941’e SMS gönderebilir,
0850 200 0 666 TEB Müşteri Hizmetlerini arayabilir, CEPTETEB İnternet Şubesinden, TEB ATM, TEB şubelerinden veya TEB Telefon şubesinden sesli yanı sistemi ile işlem sağlayabilirsiniz.

Halkbank Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma İşlemleri

“ONAY” yazıp 3404’e SMS gönderebilir,
0850 222 0 400 numaralı Halkbank Dialog’u arayabilir, Halkbank İnternet Şubesi veya Halkbank şubelerinden işlem sağlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma İşlemleri

444 00 00 – 0850 220 00 00 Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerini arayabilir, Ziraat Bankası internet şubesi veya Ziraat Bankası şubelerinden işlem sağlayabilirsiniz.

ING Bank Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma İşlemleri

“ONAY” boşluk kartınızın son 4 hanesini yazarak 2205’e SMS gönderebilir,
0850 222 0 600 ING Bank Müşteri Hizmetlerini arayabilir, ING Bank internet bankacılığı veya ING Bank şubelerinden işlem sağlayabilirsiniz.

Vakıfbank Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma İşlemleri

“ONAY” boşluk kartınızın son 6 hanesini 6635’e SMS gönderebilir,
0850 222 0724 Vakıfbank Müşteri Hizmetlerini arayabilir, Vakıfbank internet bankacılığı veya Vakıfbank şubelerinden işlem sağlayabilirsiniz.

Denizbank Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma İşlemleri

Tüm kartlarınızı internet alışverişlerinde kullanmaya devam edebilmek için HEPSİ yazıp 3280’e SMS gönderebilir, ek bir kartınız özelinde onay vermek istemeniz durumunda ise her bir kartınız için ayrı ayrı SANAL boşluk kartınızın son 6 hanesini yazıp 3280’e göndermeniz gerekmektedir. 0850 222 0 800 Denizbank Müşteri Hizmetlerini arayabilir, Denizbank internet bankacılığı veya Denizbank şubelerinden işlem sağlayabilirsiniz.