Kolombiya’da 50 yılı aşkın bir süredir savaşan FARC, sivilleşerek siyaset hayatına geçiş yaptı.

2018 yılında düzenlenecek seçimlere katılacak FARC’ın yeni siyasi oluşumunun isminin “Halkın Alternatif Devrimci Gücü” olacağı duyuruldu.

Barış sürecinde silah bırakan ve meşru hayata geçiş yapmaya hazırlanan örgütün başkent Bogota’daki kongresi sona erdi. Gazete Karınca’da yer alan habere göre, Kolombiya’da 50 yılı aşkın süren savaşın ardından sivil ve siyaset hayatına geçiş yaptı.

FARC, resmi olarak siyasi parti kurduğunu duyurdu. Yeni siyasi oluşumun adı “Halkın Alternatif Devrimci Gücü” olurken, kısaltması değişmedi.

Böylelikle yeni siyasi partinin İspanyolca isminin (Fuerza Alternativa Revolucionaria del Comun) kısaltması da yine FARC oldu.

Ülkedeki köylülerin, yerlilerin, Afrikalıların ve kadınların temsilcilerinin de katıldığı kongrede, yeni siyasi partinin sembolü de belirlendi.

FARC’ın Yeni Logosu

FARC logosu

Yeni logo beyaz zemin üzerinde bir gül figüründen oluşuyor.

Kongrede konuşan “Timochenko” ismiyle de bilinen FARC lideri Rodrigo Londono, siyasi partiye dönüşmelerinin ideolojilerinden vazgeçtikleri anlamına gelmeyeceğini söyledi.

Ivan Marquez ise geçen hata yaptığı açıklamada, “Geçmişle olan bağlarımızı koparmak istemiyoruz. Biz her zaman devrimci bir örgüttük ve öyle de kalacağız” demişti.

Ne Olmuştu?

Kolombiya hükümeti ile imzalanan anlaşma gereğince katıldığı ilk seçimde belli bir sayıda sandalyenin garanti edilen örgüt, 2018 yılında gerçekleştirilecek seçimlere Kolombiya Komünist Partisi ile beraber gireceklerini açıklamıştı.

Öte yandan Kolombiya’da barış süreci kapsamında silahlarını Birleşmiş Milletler’e (BM) teslim eden Kolombiya Devrimci Silahlı Birlikleri gerillaları, ellerinde olan tüm mal varlıklarını da BM misyonuna sunmuştu.

1964 yılındaki köylü isyanı sonrasında başlayan ve FARC dahil 30’a yakın grubun dahil olduğu iç savaşta 260 bin kişi hayatını kaybetmiş, 60 bin kişi de kaybolmuştu.