Sinema ve dizi sektörünün en sevdiği şeylerden biri kitapları perdeye uyarlamaktır.

Sizler için en iyi uyarlanmış filmleri hazırladık.

Piyanist

Piyanist

Roman Polanski’nin yönettiği film, 2. Dünya Savaşı’nda hayatta kalmaya çalışan Polonyalı Yahudi bir müzisyenin hayatını gözler önüne seriyor.

Oldukça etkileyici senaryoya sahip olan film, korkunç yıllara ışık tutan Wladyslaw Szpilman’ın aynı isimli eserinden beyaz perdeye uyarlanmıştır.

Sponsorlu

Yazarın kendi anılarına dayanması nedeniyle oldukça etkileyici bir yapıt ortaya çıkmıştır.

Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi

Yüzük

Özel güce sahip olan bir yüzüğün kendisine teslim edilmesiyle birlikte Frodo’nun Orta Dünya’dan geçerek Mordor topraklarına ulaşması ve yüzüğü, yapıldığı yer olan Hüküm Dağı’nın alevlerinde yok etmesi gerekmektedir. Bu Yüzük yüzyıllarca kayıp olarak kalmıştır ve Karanlıklar Efendisi Sauron bu yüzüğü kötü amellerine alet etmek için kullanmak istemektedir.

Karanlıklar Efendisi Sauron’un karanlık savaşçıları Orklar, mağara trolleri ve kötü büyücü Ak Saruman tarafından toplanan Goblin’ler tarafından takip edilen Yüzük Kardeşleri, yüzüğün sınırsız gücüne direnmek zorundadırlar.

Harry Potter Serisi

harry potter sınıf ders
Harry Potter filminden bir sınıf sahnesi

Harry Potter, 11 yıl boyunca hiçbir zaman sevemediği teyzesi, eniştesi ve kuzeniyle yaşamak zorunda kalmıştır. Anne ve babasının bir trafik kazasında öldüğü söylenirken Harry, bir baykuşun getirdiği mektupla durumun böyle olmadığını anlayacaktır. Harry`nin büyücü annesi Lilly Potter ve büyücü babası James Potter, Harry daha bir yaşındayken Voldemort tarafından öldürülmüşlerdir. Harry, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na hiç başvurmamasına rağmen okuldan kabulü gelmesiyle kendisinin de bir büyücü olduğunu anlayacaktır. Yedi sene okuyacağı bu gizemli ve devasa okulda onu bekleyen birbirinden tehlikeli ve heyecanlı serüvenler yaşayacaktır.

Alacakaranlık Serisi

Alacakaranlık filmi oyuncuları

On yedi yaşındaki Isabella Swan babası Charlie ile birlikte yaşamak üzere küçük bir kasaba olan Forks’a taşınır.

Burada yüz sekiz yaşında bir vampir olan, on yedi yaşında görünen gizemli sınıf arkadaşı Edward Cullen ile tanışır. Edward’ın ilk başlarda Bella’dan uzak durmaya çalışmasına rağmen sonrasında birbirlerine aşık olurlar.

Üç göçebe vampir James, Victoria ve Laurent geldiğinde Bella’nın hayatı tehlikeye girer ve Edward’ın ailesi Alice, Carlisle, Esme, Jasper, Emmett ve Rosalie onun hayatını çok geç olmadan kurtarmak için uğraşırlar.

 

Persepolis

1970 yılında İran’daki İslam Devrimi zamanında geçen film, yaşananları genç bir kadın olan Marjane Satrapi’nin gözünden anlatıyor.

Oldukça karanlık bir döneme giriş yapan İran’ın gerçek yüzünün anlatıldığı bu ders çıkarılası film, Marjane Satrapi’nin otobiyografik romanından sinemaya uyarlanmıştır.