‘Killers of the Flower Moon’un prömiyeri Cannes’da

Cumartesi günü, “Çiçek Ayının KatilleriMartin Scorsese’nin Amerika’nın en sevilen eğlencelerinden biri olan toplu katliam hakkındaki tüyler ürpertici destanının prömiyeri Cannes Film Festivali’nde yapıldı. Rekabet dışı. Bu, Scorsese’nin etkinlikte berbat bir duruma düşmesinden bu yana Scorsese’nin ilk filmi.Saatler sonra1986 yılında sunduğu En İyi Yönetmen ödülünü kazandı. Bu sayıda, kariyerinin farklı bölümlerini tanımlayan iki yıldızla kırmızı halıda yürüdü: Robert De Niro ve Leonardo DiCaprio.

David Grann’in aynı adlı kurgusal olmayan en çok satan kitabından uyarlanan – senaryo Scorsese ve Eric Roth tarafından yazılmıştır – film, 1920’lerin Oklahoma’sında petrol zengini birkaç kişinin öldürülmesini anlatıyor. Gran’in kitabının adı “The Osage Murders and the Birth of the FBI”, film ise öncelikle Oklahoma’da olanlara odaklanıyor. Genç Büro Şefi J. Edgar Hoover’ın adı geçiyor ama DiCaprio, Clint Eastwood’un “J. Edgar” (2011).

Çiçek Ayının Katilleri“Şok edici, bazen ezici derecede üzücü, gerçek bir suç var. Gizem öyle ki tüyler ürpertici detayları onu bir korku filmine daha yakın hissettiriyor. 1920’lerde işlenen bir dizi cinayete odaklanırken Scorsese, güç, Yerli Amerikalılar ve Amerika hakkında ikna edici bir şekilde daha büyük bir hikaye anlatıyor. Bu hikayenin önemli bir kısmı, 1870’lerde ABD hükümetinin Osage’yi Kansas’tan çıkarıp Güneybatı’ya zorlamasıyla gerçekleşti. Başka bir bölüm, onlarca yıl sonra günümüz Oklahoma’sındaki Osage topraklarında petrol keşfedildiğinde yazıldı.

DiCaprio’nun Ernest Burkhardt’ı trenle Osage’nin hızlı gelişen bölgesi Fairfax’a vardığında, parlak yeşil ovalarda petrol kuyuları göz alabildiğine üşüşüyor. Ernest, yakın zamanda biten savaştan kalma çizgi film renkli sert çocuk üniformasını hâlâ giyiyor ve amcası William Hale (Robert DeNiro) ve erkek kardeşi (Scott Shepard) dahil diğer akrabalarının yanında yaşamaya başladı. Baykuş gözlüklü ve gergin bir gülümsemeye sahip bir çiftlik sahibi olan gerçek Hale, yerel Kızılderili halkıyla yakın bir ilişki geliştirdi ve onu “Osage Dağları’nın kralı” yaptı, diye yazıyor Grann.

READ  Bilim adamları, hemen hemen her nesnenin havadan enerji toplayabildiğini keşfetti

Keskin performansları, hızla yükselen kameraları ve hikayeyi tutturmaya yetecek kadar geçmişiyle Scorsese, sizi, bazılarının harcayıp bazılarının çalmaya çalıştığı yeni parayla dolu bölgenin kaosuna sürüklüyor. Osage, ülkedeki en büyük petrol yataklarını içeren topraklarının maden haklarına sahipti ve maden arayıcılarına kiraladılar. Gran, 20. yüzyılın başlarında kabile listesindeki herkesin para almaya başladığını yazıyor. Osage inanılmaz derecede zengin oldu ve 1923’te “kabile bugün 400 milyon dolara eşdeğer olan 30 milyon dolardan fazla kazandı” diye ekliyor.

“Killers of the Flower Moon”, Hale ve Ernest’in her ikisiyle olan ilişkisi etrafında organize ediliyor. Genç bir Osage kadını olan Molly (Lily Gladstone), kasaba halkı arasında taksiye binerken onunla tanışır. Fairfax gibi, insan kalabalığının ve lüks arabaları kirli ana yolda yarışan ürkmüş atların ortasında, Ernest çılgınca, tüm vahşi gülümsemeleri ve heyecanlı coşkusuyla çok geçmeden devreye girer. Etrafta zıplamaya devam ediyor – sanki servetle daha fazla temas kurmuş gibi – ve Molly ile tanıştıktan sonra enerjisi değişiyor. Evlenirler, çocukları olur ve ölü Osageler birikmeye başlayınca birbirlerine sığınırlar.

Gladstone ve DiCaprio, karakterleri farklı hislere, kişiliklere ve fiziksel özelliklere sahip olsa da inandırıcı bir şekilde eşleşiyor. Dışarı çıkarken, bu sessiz, içine kapanık kadın yüzünü duygusuz bir maskeye çevirir ve uzun, geleneksel bir battaniyeyi etrafına sararak vücudunu etkili bir şekilde örter. Güzelliği, duruşu ve kurnaz Mona Lisa gülümsemesiyle Molly, Ernest ve seyirciler üzerinde büyük bir ağırlık yaratıyor; İkiniz de hızla göz kırptınız. DiCaprio çok dikkat çekiyor, ancak Gladstone olmadan film aynı yavaş gelişen, ruh ağırlıklı duygusal etkiye sahip değil.

Ernest, özellikle Marvel’ın insanlık çağında, varlığından hiç haberdar olmadığı çelişkilerle dolu büyüleyici, huysuz bir karakter. DiCaprio’nun performansı, başlangıçta Ernest’in Hale’i memnun etme hevesiyle karakterize edilir – mizahta ve aldatıcı terinde mizah ve acıma vardır – ancak gizem derinleştikçe daha sessiz, daha içsel ve ince bir şekilde karmaşık hale gelir. Ernest’in onu ilk kez gördüğünde kaşlarını çatması öğretici ve DiCaprio’nun De Niro’nun ünlü yüzünü yansıttığını, karakterlerle Scorsese’nin ikizi olan erkekler arasında görsel bir çizgi çizdiğini fark ettiğinizde daha da önemli hale geliyor. Film yıldızları.

READ  MyPillow'un kurucusu Mike Lindell, seçim verileri anlaşmazlığında 5 milyon dolar ödeme emri verdi: NPR

Ekim ayında ABD sinemalarında gösterime giren “Killers of the Flower Moon” hakkında söyleyecek daha çok şeyim var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir