17-25 Aralık rüşvet operasyonunda en önemli isimlerden biri olan İranlı Türkiye vatandaşı Tırrek Rıza Sarraf ile ilgili bir belge CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından paylaşıldı.

Kılıçdaroğlu’nun paylaştığı belgede, söz konusu dönemde ‘aklanan’ ve devlet yetkililerine rüşvet verdiğini ABD’deki mahkemede tanık olarak itiraf eden Rıza Sarraf’ın yaptığı işlerin MİT tarafından dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a rapor olarak sunulduğu öne sürüldü.

Kılıçdaroğlu’nun öne sürdüğü belgede o dönemde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Rıza Sarraf’ın bakanlarla ilişkisine dikkat çekilmiş ve yaptığı ticaretin yasadışı olabileceği Erdoğan’a iletilmiş gözüküyor.

Sponsorlu

Ancak raporun verildiği tarihten itibaren Rıza Sarraf hakkında Erdoğan’ın izin verdiği herhangi bir soruşturma başlatılmamış.

Öte yandan 17-25 Aralık rüşvet operasyonunda yargılanmak istenen Rıza Sarraf ve rüşvet aldığı iddia edilen bakanların korunduğu belirtiliyor.

MİT, Sarraf hakkında hazırladığı raporu hem FBI’la paylaştı, hem de ‘konunun hassasiyeti ve aciliyeti’ nedeniyle MİT Müsteşarı Hakan Fidan raporu bizzat Erdoğan’a Başbakanlık ofisinde sunmuş.

Raporda, Sarraf’ın Türkiye-İran hattında yasa dışı para transferi yaptığı da vurgulanıyordu. Ancak işlem yapılmadı.

18 Nisan 2013’te Başbakan için hazırlanan üç sayfalık raporda, “Bakanların Sarraf’la ilişkisi ortaya çıkarsa, bu durumun hükümet aleyhine kullanılabileceği” vurgulanıyordu.

Öte yandan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçen hafta partisinin grup toplantısında açıkladığı Man Adası belgelerinin ardından, bugün de Ankara Arena’da kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 83. yıldönümü nedeniyle CHP Kadın Kolları tarafından düzenlenen “Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması”nda yaptığı grup toplantısında, hakkında casusluk soruşturması başlatılan Rıza Sarraf davasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, “Devletin gizli kalması gereken belgelerini kimin teslim ettiğini” açıkladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın Rıza Sarraf ile ilişkin Erdoğan’a 17-25 Aralık operasyonundan yaklaşık dokuz ay önce yani 18 Nisan 2013 tarihinde bir rapor ilettiğini öne sürerek, “Şimdi ben Recep Tayyip Erdoğan’a 80 milyon önünde soruyorum. Bu sahtekarın yaptığı dolandırıcılık, bakanlarına verdiği rüşvet senin önüne devletin en hassas kurumu tarafından önüne konuldu. Sen ne yaptın? Sen bu dosyayı kapattın! Sen sahtekarlığı görmezden geldin” cümlelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, “Gelelim Rıza Sarraf’a. Dün hayırsever bir iş adamıydı. Devletin protokolünde yer alıyordu. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar, Rıza Sarraf, müsteşarlar, müdürler arka sırada. Havuz medyası, bu Rıza Sarraf’ı televizyona çıkardılar, arkasına Türk bayrağı koydular.

Adam sonunda konuşmaya başladı. Sarraf sahtekardır ama devletin sırlarını da para ile alan birisidir. Bakanları elde eden birisidir. Bakanları önünde diz çöktüren birisidir. 11 Ekim 2013 Rıza Sarraf ile Muammer Güler telefonda konuşurlar, Sarraf MİT beni takip ediyor diye telefo ediyor. Güler’in cevabı, “İçişleri Bakanı koltuğunda oturan adam, sen o konuda rahat olur, böyle bir şey varsa senin önüne ben yatarım ya.” Emniyet istihbarat buna bağlı.”