CHP lideri Kılıçdaroğlu, NATO’ya tepki gösterdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NATO tatbikatında Atatürk ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan pankartla ilgili yaptığı açıklamada ‘Kimsenin Türkiye yöneticilerine hakaret edemeyeceğini’ söyledi.

Kılıçdaroğlu, NATO’ya “Tarihimize ve bugünümüze hakareti kabul edemeyiz” cümlesini kullandı. Kılıçdaroğlu, ‘skandal’ olarak nitelediği olayın bir özür ile geçiştirilemeyeceğini de belirtti.

Kılıçdaroğlu konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Sponsorlu

“Biz siyasetçiyiz. İçeride oturur tartışırız, a partisinin, b partisinin genel başkanıyla düşüncelerimizi söyleriz ve tartışırız. Sonuçta biz bir aileyiz, 80 milyonluk bir aileyiz ama hiçbir zaman kendi ülkemizin tarihine ve bugününe hakaret edilmesini kabul edemeyiz.

Şimdi bu yetkililerden Türkiye’ye yapılan bu hakaret nedeniyle yöneticileri tatmin edecek açıklama bekliyoruz. Bu sıradan bir ‘Özür dileriz’ olayıyla geçiştirilecek bir konu değildir.

‘Biz, İtibarı Olan Bir Devletiz!’

Biz güçlü, itibarı olan bir devletiz. Biz, demokrasiyi, insan haklarını savunan bir devletiz. Türkiye’ye yönelik eleştiriler olabilir, buna itirazımız yok ama hiç kimse Türkiye’nin yöneticilerine ve tarihine hakaret edemez. Bunu şiddetle kınıyoruz.”

Ne Olmuştu?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Norveç’teki bir ‘düşman’ tablosunda Atatürk ile kendisinin resimlerinin bulunduğu haberi görünce, NATO tatbikatında bulunan 40 Türk askerini geri çekme kararı aldıklarını söylemişti.

Erdoğan konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştı:

“‘Böyle böyle bir durum var. Bu tatbikat da NATO tatbikatı. 40 tane askerimiz var, biz şimdi bu askerimizi çekme kararı verdik, çekiyoruz’ dediler.

Dedik ki ‘Tabii, hiç durmayın hemen. Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi süratle oradan çekin.’ Böyle bir ittifak, böyle bir müttefiklik olamaz.”