Kemal Kılıçdaroğlu, özel bir televizyon kanalının canlı yayın konuğu oldu. Kılıçdaroğlu,  18.45’te başlayan programda açıklamalarda bulunuyor.

Kılıçdaroğlu, bugün HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’a yönelik ‘terörist başı’ ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Teröristler seçime giremezler!” diyerek Erdoğan’a karşılık verdi.

Demirtaş ve Kılıçdaroğlu

 

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

“Hiç kimsenin konuşamayacağı, medyanın yüzde 90’ını kontrol etmek istediği bir alan yaratmak istiyor Erdoğan. Halkın artık karar verme zamanı.

YSK’nın İYİ Parti’yi seçime sokmayacağı duyumu aldık. Bir üye katılmadı diye kararı alamadılar. Biz hemen 15 milletvekilini İYİ Parti’ye yolladık. Zorunlu olarak YSK seçimlere katılabilirsiniz kararı aldı ve gereğini yaptık. İktidar İYİ partinin seçime girmesini istemiyordu.

Yönetemiyorum noktasına gelenler erken seçim kararını aldılar. Bizim seçim reklamımızda Türk bayrağı gözüküyor diye reklamımız TRT’de yayınlamadı, fakat Erdoğan’a yasak işlemiyor. Eşit olmayan koşullarda bir seçim yapılıyor ancak adalet galip gelecek .

Muharrem İnce cumhurbaşkanı seçilecek. O koltuğa oturacak. Bütün dünyaya güven verecek. Demokrasi konusunda adalet konusunda huzur konusunda. Türkiye genç ve dinamik bir cumhurbaşkanı seçecek.

Muharrem İnce’nin oy oranının CHP ‘den fazla olmasını elbette isteriz. Yüzde 30’u aştığını görüyoruz anketlerde ama özel olarak yaptırdığımız bir anket yok. Çünkü İnce 81 milyon cumhurbaşkanı olacak. AKP’lilerden de Saadet Partisi’nden de oy alacaktır. Ekonomik gidişata kötü gidişata son vereceğim diyor. Konumu gereği yüzde 51 almak zorunda. Kinle öfkeyle, yalanla dolanla ülke yönetilmez, akılla ülke yönetilir.

Eski parlamenter sistemi en çok eleştiren biziz. Yeni parlamenter sistemde kadın erkek eşitliği olacak. Bunun adı da iyilleştirilmiş parlamenter sistem olacak. İki yıllık bir süreçte gerçekleşecek bu. Anayasa değişikliği için tüm partilerin bir araya gelmesi, demokratik bir anayasa yapmamız lazım. Parti genel başkanı cumhurbaşkanı olamaz.

Danıştay üyesi Demirel istifa etmeli. AKP’den mi yoksa MHP’den mi aday olur bilmem ama siyasetle uğraşacaksa saygı gösteririz. Twitler atıyor, iş çığırından çıkmış durumda zaten. Danıştay’ı kirletti.

Teröristler seçime girebilir mi? Giremezler. Demirtaş terörist olsa seçime giremez o halde. Diploması da var. Peki Erdoğan neden Demirtaş’a terörist diyor. Bir kişinin suçlu olup olmadığına hakimler karar verir.”

CANLI YAYIN: