CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret‘ soruşturması açıldı.

Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu ‘gidici’ açıklamalarından sonra, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaretten soruşturma başlatıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu Erdoğan’ın para transferlerine ilişkin olduğunu ileri sürdüğü belgeleri açıklarken

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, partisinin “Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması“nda yaptığı konuşmada kullandığı ifadeler nedeniyle suç duyurusunda bulunmuştu.

Sponsorlu

Başvuru dilekçesinde, Kılıçdaroğlu hakkında atılı suçtan soruşturma yapılarak, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan kamu davası açılması istenmişti.

Kılıçdaroğlu, ABD’de İran’a yönelik yaptırımların ihlal edilmesi davasında itiraflarda bulunan Rıza Sarraf’a devletle ilgili sırların dönemin hükümeti tarafından verildiğini söyleyerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı rüşvet dosyalarını kapatmakla suçlamış ve MİT’in gizli belge ibareli Rıza Sarraf raporunu kamuoyu ile paylaşmıştı.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun gösterdiği belgelere hitaben ‘istersen bunları savcılığa ver‘ demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘gidici’ olduğunu belirterek, “Ne diyelim, kasetle gelen giden, dekontla gider.” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muş’ta İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun elindeki kağıtları bile okuyup anlayamadığını söyleyerek “Kasetle gelen dekontla gider” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan şunları söylemişti: “Gidicidir Bay Kemal. Okulunu bitiren herkes önündeki kağıtları okuyunca meselenin başka türlü bir şey olduğunu anlar. Bu zat okuduğun da anlamıyor. Ne diyelim, kasetle gelen, dekontla gider.”