CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Emir alıp sokağa çıkan erlerin değil talimat veren askerin sorgulanması gerekiyor. Askerin düşürüldüğü bu durum hiç hoş değil. Hukuka uyulmalı” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, darbe teşebbüsünü, “Kimden gelirse gelsin, darbe bu ülkeye ihanettir. Hükümet, darbe teşebbüsünü kullanarak ya da bahane ederek, bir sivil darbeye girişirse o gecenin tüm sorumluluğu üzerine kalır. Bu darbe teşebbüsünü fırsat bilip hukuku askıya almak, demokrasiyi terketmek, özgürlükleri kısıtlamak, muhalif basının üzerine baskı kabul edilemez. AK Parti kendi tarihinin en büyük sınavı ile karşı karşıya. Sertliğe ve baskıya devam edilirse ülke felakete sürüklenir” sözlerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu (FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI)
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu (FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI)

“LİNÇ EDİLEN ASKERLER SADECE EMİRLERİ YERİNE GETİRİYORDU”

Sponsorlu

Kılıçdaroğlu, linç edilen ve kıyafetleri çıkartılmış asker görüntülerini de çok sert biçimde eleştirerek “Bunlar darbeye hizmettir” dedi. CHP MYK, Parti Meclisi ve Milletvekillerini Genel Merkez’de olağanüstü toplantıya çağırdı. Toplantı sonrası Kılıçdaroğlu bir konuşma yaptı:

  • “Bu ordu hepimizin. TSK’yı linç edilen ve kırbaçlanan, küfür ve hakaret edilen asker görüntüleri ile itibarsızlaştırmak, haksızlıktır ve darbecilere hizmet etmek olur. Yoksul ve günahsız vatan görevi yapan erimizi itibarsızlaştırmak, istenmeyen amaçlara hizmet etmek demektir.”
  • “Darbe için kullanıldığını bilmeyen, tatbikat için gittiğini zanneden günahsız, yoksul Mehmetçiğin cenazelerine ve ailelerine sahip çıkacağız. Yoksul günahsız Anadolu çocuklarını vahşice linç eden canavar ruhlular da aynı darbeye teşekkül edenler gibi yargılanmalı. Günahsız askere düşmanlık eden, ancak düşmanın askeri olur.”