Kevin McCarthy, şiddetli muhalefetin ortasında ABD Temsilciler Meclisi Başkanı yarışında kalma sözü verdi

WASHINGTON, 3 Ocak (Reuters) – Cumhuriyetçi Kevin McCarthy Salı günü ABD Temsilciler Meclisi’nin güçlü sözcüsü olma yarışında kalacağına söz verdi.

Yaklaşık 20 sertlik yanlısı ile Cumhuriyetçi parti grubunun diğer 202 üyesi arasındaki acımasız hesaplaşmanın ilk gününde McCarthy, Oval Ofis’in ikinci komutanı ve sözcüsü olmak için gereken 218 oyundan üç oy eksik kaldı. Başkan Yardımcılığından sonra ofis.

Yeni Cumhuriyetçi çoğunluk için çalkantılı bir başlangıç ​​ve partinin 2024 cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar önümüzdeki iki yıl içinde karşılaşabileceği zorlukların altını çiziyor. 222’ye karşı 212’lik zayıf çoğunlukları, partinin harcama ve borca ​​yaklaşımı üzerinde konuşmacıya daha fazla kontrol ve etki sağlayacak kural değişiklikleri isteyen küçük bir tutucular grubuna daha fazla güç sağlıyor.

Salı günü ilerleyen saatlerde McCarthy gazetecilere verdiği demeçte, eski Başkan Donald Trump’ın kendisini aradığını ve desteğini yinelediğini söyledi. Trump, yarışta McCarthy’yi destekledi ve Cumhuriyetçi Parti’de güçlü bir figür olmaya devam ediyor.

57 yaşındaki California yerlisi olan McCarthy, Salı günkü anketlerde yokuş yukarı bir tırmanışla karşı karşıya olduğunu biliyordu ve oyları zorlamaya devam edeceğine söz verdi. Ancak meclis Salı günü geç saatlerde, Cumhuriyetçilere diğer adayları tartışmaları için zaman vererek Çarşamba öğleden sonra ET’ye (1700 GMT) kadar ertelemek için oy kullandı.

Ohio’dan 58 yaşındaki Muhafazakar Temsilci Jim Jordan, günün son oylamasında 20 oy aldı, bu 218 barajının çok altında, ancak McCarthy’yi durdurmaya yetti.

McCarthy’ye oy veren Temsilci Kenneth Buck “Bence Kevin bunun son şansı olduğunu biliyor” dedi. McCarthy daha önce 2015’te konuşmacı olmaya çalıştı ve muhafazakar muhalefete karşı başarısız oldu ve “Bu şansı bir daha bulamayacak” dedi.

Uzatmalı bir başkan seçimi, Meclis Cumhuriyetçilerinin Demokrat Başkan Joe Biden ve yönetimi hakkında soruşturma ve ekonomi, ABD enerji bağımsızlığı ve sınır güvenliği gibi yasama önceliklerinde hızlı ilerleme umutlarını baltalayabilir.

READ  Jorge Santos, 13 kez kara para aklama ve dolandırıcılıkla suçlandı.

Meclisin en üst düzey Demokrat üyesi Meclis Azınlık Lideri Hakeem Jeffries, McCarthy’yi üç oyda da geride bıraktı. Günün son sayısında Jeffries, McCarthy’yi 212’ye 202 oya çıkardı. Konuşmacıyı belirlemek için çoğul değil, çoğunluk oyu gerekir.

Bir çıkmaz, Meclisi büyük ölçüde kapatabilir ve milletvekillerini başka bir Cumhuriyetçi adayı düşünmeye zorlayabilir. Ürdün’ün yanı sıra Louisiana’dan 57 yaşındaki Çoğunluk Lideri Steve Scalise de bir olasılık olarak görülüyordu.

Meclis en son bir Konuşmacı seçmekte başarısız olduğunda 1923’teydi.

‘Onun etrafında toplan’

Jordan, aday gösterilmeden önce McCarthy’yi desteklemek için konuşmuş ve ona üç kez oy vermişti.

Jordan, Meclis katında yaptığı duygusal bir konuşmada, “Onun etrafında toplanmamız gerekiyor,” dedi. “Bence Kevin McCarthy bize liderlik edecek doğru kişi.”

Ürdün sadık bir Trump müttefiki ve muhafazakar House Freedom Caucus’un kurucu ortağı.

Eski bir kolej güreşçisi olan Jordan, Meclis Yargı Komitesi’nin Biden yönetimindeki Adalet Bakanlığı ve FBI hakkındaki soruşturmasını denetlemeye hazırlanıyor.

McCarthy’nin en şiddetli muhalifleri, onun, Trump Beyaz Saray yıllarından bu yana Meclis’e hakim olan kültür savaşlarına ve partizan rekabetlerine derinden bağlı olmadığından endişe ediyor.

Oylamadan önce McCarthy, basına kapalı bir parti toplantısında gerekli oyları alana kadar yarışta kalma sözü vererek uzatmaya çalıştı, ancak birçok katılımcı toplantıyı terk etti.

McCarthy Salı günü daha sonra gazetecilere Meclis üyelerinin onun konuşmacı olma yolunda “hemen” oy kullanmasını önerdi – ne onun lehinde ne de aleyhinde – bu da işi güvence altına almak için gereken marjı daraltacaktı.

READ  'Hacks' Prodüksiyonu Yazarların Grevi Süresince Askıya Alındı ​​- Son Tarih

McCarthy, yetişkin yaşamının çoğunu siyasette geçirdi – bir kongre görevlisi olarak ve ardından 2006’da Meclis’e seçilmeden önce bir eyalet yasa koyucusu olarak. Konuşmacı olarak McCarthy, Biden’ın yasama özlemlerini boşa çıkarmak için iyi bir konumda olacaktır.

Ancak herhangi bir Cumhuriyetçi konuşmacının görevi, uzlaşmaz eğilimlere ve – en azından bazı milletvekilleri arasında – Trump’a yakın bir sadakate sahip, her zaman sağcı bir Cumhuriyetçi Meclis grubunu yönetmekte zorlanacaktır.

John Boehner’ın 2015’te istifa etmesi ve Paul Ryan’ın 2018’de yeniden seçilmeyi istememesiyle birlikte, partinin sağ kanadıyla yaşanan mücadeleler, son iki Cumhuriyetçi Konuşmacının kariyerlerini yarıda kesti.

1850’lerde, Meclis Başkanını iki aylık bir süre içinde seçmek için rekor sayıda oylama turu 133 idi.

Demokratlar, konuşmacı olarak görev yapan ilk kadın olan Nancy Pelosi’nin liderlik rolünden istifa edeceğini açıklamasının ardından Jeffries’i azınlık lideri olarak seçti. Temsilci olarak görev yapacak.

David Morgan, Moira Warburton ve Graeme Slattery’nin hazırladığı rapor; Richard Cowan ve Mahini Price tarafından ek raporlama; Kurgu: Scott Malone, Alistair Bell, Will Dunham ve Howard Koller

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir