Peşmerge güçleri ve Iraklı Şii milisler arasında Kerkük çevresinde gece boyunca çatışmalar yaşandı.

BBC’den edinilen bilgilere göre, dün geceden itibaren Kerkük çevresinde Peşmerge güçleri ile Iraklı Şii milisler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Son dönemde yaşanan tartışmalar ve sorunlardan dolayı bölgede yükselen tansiyon çatışmaya dönüştü.

BBC’den Nafiseh Kohnavard da Kerkük’ün güneyinde Türkmen, Kürt ve Arapların birlikte yaşadığı Tuzhurmatu’da Şii milisler ile Kürt Peşmerge güçlerinin karşı karşıya geldiğini doğruladı.

Sponsorlu

BBC muhabiri Kohnavard, Kerkük’te artan gerilimin Tuzhurmatu’da da tansiyonu yükseltebileceğini kaydetti.

DHA’da Tuzhurmatu İlçesi’nde, Dedegaip türbesine düzenlenen saldırının ardından Peşmerge güçleri ile Türkmen Haşdi Şabi birlikleri arasında çatışma çıktığını abonelerine duyurdu.

Ayrıca IKBY’den bir kaynak Sputnik’e, Irak hükümetinin peşmergenin Kerkük bölgesini terk etmesi ve Irak ordusunun kontrolüne teslim etmesi için 48 saat süre verdiğini öne sürdü. IKBY’ye 48 saat sürenin yanında bir de 6 şart belirtildiği iddia edildi.

IKBY Başkan Yardımcısı Kosrat Resul, Irak ordusunun olası tehdidine karşı, on binlerce Peşmerge’nin Kerkük’te konuşlandırılmış olduğunu aktarmıştı. Resul, “On binlerce Kürt Peşmerge ve güvenlik mensubu Kerkük’ün içinde ve çevresinde konuşlandı” cümlesini kurmuştu.

Öte yandan geçtiğimiz gün bazı medya kuruluşları Irak ordusunun, Kerkük’e operasyon başlattığı yönünde haberler yayınlamış, ordu ise bu haberleri yalanlamıştı.

Ordunun basın irtibat Facebook sayfasından yapılan açıklamada “Birliklerimiz hâlâ özgürleştirilen bölgeleri inceliyor ve temizliyor. Kamuoyunda kafa karışıklığına yol açan basın kuruluşlarını uyarıyoruz. Herkesi resmi kaynaklardan gelen bilgileri kullanmaya davet ediyoruz” cümleleri yer aldı.

Kerkük, Irak’taki merkezi yönetim ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki tartışmalı bölgelerden.

Peşmerge güçleri

Ne Olmuştu?

25 Eylül’de IKBY’de yapılan bağımsızlık referandumunun Kerkük’ü de içine alması nedeniyle bölgede tansiyon yükselmişti.

Uzun süredir kentte en etkili güç Peşmerge, Çünkü; 2014’te Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) tehdit ettiği Kerkük’ün kontrolünü ele geçirmişti. Irak ordusuna bağlı askerler Kerkük’ten çıkmış ve şehri savunmasız bırakmıştı. Şehir savunmasını kaybettiğinde ise durumu değerlendiren ve Kerkük’ü savunmaya alan IKBY Peşmergeleri kentte söz sahibi olmayı başarmıştı.

Bölgede Şii milislerin de desteklediği ordu ile Peşmerge arasındaki tansiyonun artması nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nden açıklama geldi. ABD Savunma Bakanı Jim Mattis taraflara, silahlarını birbirlerine çevirmek yerine IŞİD’e karşı birlikte savaşmaya odaklanmaları çağrısı yaptı.

ABD ise IKBY’nin gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumunu tanımadığını açıklamış bölgedeki güçlerin IŞİD’e yoğunlaşmaları gerektiğini açıklamıştı.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, tartışmalı bölgelerdeki güvenliğin sağlanması meselesine de vurgu yaparak, “Tartışmalı bölgelerdeki güvenliği sağlamak merkezi yönetimin yetkisi dahilindedir. Bu bölgelerde bulunan Peşmerge güçlerine federal yönetim güçleriyle çarpışmama çağrısı yapıyorum. Irak’ın parçalanması girişimleri karşısında eli kolu bağlı kalmayacağız” şeklinde konuşmuştu.

Gelişmeleri viahaber.net’ten takip edebilirsiniz.

via BBC