Tartışmalı bölgeler arasında bulunan Kerkük’te hareketli saatler yaşanıyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkan Yardımcısı Kosrat Resul, Irak ordusunun olası tehdidine karşı, on binlerce Peşmerge’nin Kerkük’te konuşlandırılmış olduğunu aktardı.

Resul, “On binlerce Kürt Peşmerge ve güvenlik mensubu Kerkük’ün içinde ve çevresinde konuşlandı” cümlesini kurdu.

IKBY Başkan Yardımcısı, “Dün geceden bu yana en az 6.000 Peşmerge daha Irak ordusunun tehdidine karşı Kerkük sınır hattına konuşlandırıldı” dedi.

Sponsorlu

IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin üst düzey danışmanlarından Hemin Hawrami de Twitter hesabından, “Ağır silahlarla donatılmış binlerce Peşmerge şuan Kerkük çevresinde konuşlandırılmış durumda. Görevleri her ne pahasına olursa olsun savunmak” cümlesini paylaştı.

Barzani’nin danışmanı ayrıca, “Bizim tarafımızda gerginlik yok. Sadece eğer saldırırlarsa savunup geri püskürteceğiz” dedi.

Hawrami, uluslararası toplumdan müdahalede bulunmasını ve ‘eğer dinlerse’ veya ‘başarabilirse’ Irak Başbakanı Haydar el İbadi’ye, Haşdi Şabi’ye geri çekilme emri vermesi çağrısında bulunulmasını istedi.

Reuters ve Al Jazeera gibi haber kaynakları da bu hareketliliği teyit etti.

Rudaw’da yer alan haber göre ise Peşmerge Genel Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada ise tehditlerin kabul edilmeyeceği belirtildi.

Kürt Peşmergeler

Genel Komutanlık’tan yapılan açıklamada, Iraklı güçlerle Haşdi Şabi’nin Kerkük çevresindeki hareketliliğine vurgu yapılarak, “Savaşa ve kan dökülmesine karşıyız ama tehdit, saldırı ve savaş naralarını da kabul etmiyoruz” denildi.

Açıklamada, “Dün gece Haşdi Şabi güçleri ile Irak ordusuna bağlı bazı güçler, özellikle Kerkük çevresinde, Peşmerge’nin denetimindeki bölgelere saldırı amacıyla hazırlık ve hareketlilik halinde olmuştur. Bu kargaşa hali, büyük bir felakete dönüşür. Savaşa ve kan dökülmesine karşıyız. Sorumluluk bilinciyle Bağdat hükümetinden güç hareketliliği ve dayatmalardan kaçınarak diyalog kurmasını ve bu yöntemle sorunları çözmesini istiyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Kerkük Valisi: Güç Kullanmayı Düşünmesinler!

Kerkük Valisi Necmettin Kerim ve Mesut Barzani

Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, Bağdat’ın, güç kullanmak yerine sorunların çözümü için başka bir yol bulmasının daha iyi olacağını söyledi.

Kentteki birkaç mahalleye ziyarette bulunduktan sonra sabaha karşı Rahimawa Mahallesi’nde basın toplantısı düzenleyen Kerkük Valisi Kerim, “Kerküklüler kentlerini çok sever ve savunmak için kendilerini feda etmeye her zaman hazırdırlar” dedi.

Peşmerge Genel Komutanlığı: Tehditleri kabul etmiyoruz!

Kürt Peşmerge

Peşmerge Genel Komutanlığı’ndan, Kerkük’teki durum hakkında yapılan açıklamada, tehditlerin kabul edilmeyeceği vurgulandı.

Genel Komutanlık’tan yapılan açıklamada, Iraklı güçlerle Haşdi Şabi’nin Kerkük çevresindeki hareketliliğine işaret edilerek, “Savaşa ve kan dökülmesine karşıyız ama tehdit, saldırı ve savaş naralarını da kabul etmiyoruz” vurgusu yapıldı.

Açıklamada, “Dün gece Heşdi Şabi güçleri ile Irak ordusuna bağlı bazı güçler, özellikle Kerkük çevresinde, peşmergenin denetimindeki bölgelere saldırı amacıyla hazırlık ve hareketlilik halinde olmuştur” ifadeleri yer aldı.

Neçirvan Barzani’den Açıklama

[via © AFP 2017/ SAFIN HAMED]
IKBY Başbakan Neçirvan Barzani, Iraklı güçlerin Kerkük çevresindeki hareketliliği üzerine yaptığı açıklamayla, sağduyu çağrısı yaptı.

Barzani’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

  • Sayın Irak Başbakanı ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Haydar Abadi’nin 10 Ekim 2017’de düzenlediği bir basın toplantısında, ordu ve Heşdi Şabi’nin peşmerge ve Kürdistan’a karşı askeri bir saldırı başlatacağı tehdidinden sonra birkaç gündür Peşmerge Güçleri’ne yönelik saldırı amacıyla Heşdi Şabi ve Irak ordusu Musul çevresinden Kerkük ve Hanekin çevresine kadar güç yığınağı yapıyor.
  • Kürdistan Bölgesi Hükümeti olarak; Sayın Ayetullah Seyid Ali Sistani’den, Iraklı tüm taraflardan, bütün sivil ve barış yanlısı örgütlerden, Birleşmiş Milletler (BM), ABD, Avrupa Birliği, IŞİD’le mücadele koalisyonuna üye ülkeler, BM Güvenlik Konseyi ve komşu ülkelerden acilen rol oynayıp bölgenin yeni bir savaşa sürüklenmesine engel olmasını istiyoruz.
  • Kürt, Arap, Türkmen, Hristiyan; Kürdistan halkının bütün oluşumlarından, her savaş çağrısına güçlü bir moralle cevap vermeye hazır olmalarını ve Kürdistan’ın bütün kentlerinin korunması, Musul, Enbar ve Irak’ın diğer kentleri gibi yıkım ve katliamlara maruz kalmaması için peşmergeye her türlü desteği vermelerini istiyoruz.
  • Bütün sorunlar barışçıl şekilde, diyalogla çözülmeli. Diyalog ve anlayış çağrılarımıza tehdit, ordu ve güç yığma, savaş amacıyla adımlar atarak cevap verilmemeli.

[via Reuters, Al Jazeera, Rudaw]