Kentucky GOP seçmenleri, Vali Andy Beshear’a meydan okuyan birini seçti

(CNN) Kentucky Başsavcısı Daniel Cameron, partisinin Salı günkü birincil CNN projelerinde vali adaylığını kazanarak, bu sonbaharda Demokrat Vali Andy Beshear ile merakla beklenen bir hesaplaşma düzenleyecek.

Donald Trump tarafından onaylanan Cameron, 2024 başkanlık yarışı şekillenirken eski başkanın Cumhuriyetçi birincil seçmenler üzerindeki etkisinin bir testi olarak görülen bir yarışta eski diplomat Kelly Kraft’ı yenecek. Şimdi eyaletin ilk siyah valisi için aday olacak.

Cameron’ın zaferi, onu 2023’ün en önemli seçimlerinden biri yapıyor ve 2024 için etkileri var.

CNN, Beshear’ın Salı gecesi Demokratların yeniden adaylığını kazanacağını tahmin etti. Gelecek yıl için teklifi, partisi Montana, Ohio ve Batı Virginia gibi diğer kırmızı eyaletlerde Senato koltuklarını savunduğunda önemli bir öncü olacak.

İki dönem vali olan babası, 2019’da Cumhuriyetçi Vali Matt Bevin’i mağlup etti.

Ancak Cumhuriyetçiler, Beshear’ın popülaritesine rağmen, Kasım genel seçimlerine koyu kırmızı eyalette itiraz edileceğini savunuyorlar. Cumhuriyetçiler, son yıllarda Demokratların atalarından kalma seçmen kaydı avantajını aşındırdı ve Demokrat bir başkan adayı, eski Başkan Bill Clinton’ın 1996’da yeniden seçilmesinden bu yana Kentucky’yi kazanamadı. Beshear, partinin kalan tek eyalet çapında seçilmiş yetkilisidir.

Kentucky Cumhuriyetçi valilik ön seçimlerindeki düzinelerce aday arasından Cameron, El Sanatları ve Tarım Komiseri Ryan Quarles birincil yarışmacılar olarak ortaya çıktı.

Cameron ve Kraft’ın aylarca birbirlerine ateş açmasıyla rekabet serttir.

Trump ve Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, eski bir McConnell çalışanı olan Cameron’ı desteklemek için katıldı.

Ancak ABD’nin eski Kanada büyükelçisi ve daha sonra Trump yönetimi altında Birleşmiş Milletler nezdinde görev yapan Kraft, ailesinin milyonlarca dolarını yarışa yatırdı.

Pazartesi günü Florida Valisi Ron DeSantis’ten geç bir onay aldı ve DeSantis, 2024 Cumhuriyetçi başkanlık ön seçimlerinde Trump ile karşılaşmadan önce ön seçimi bir vekalet savaşına dönüştürdü. Bu arada Trump, Pazar akşamı Cameron için bir tele mitingde konuştu.

READ  Çin, büyükelçinin Sovyet sonrası ulusların egemenliğine ilişkin yorumlarını destekliyor

Kraft, Trump’ın Cameron’ı onaylamasını küçümsedi ve bunun resmi olarak aday olmadığı bir zamanda geldiğini belirtti.

Cameron, bu ayın başlarında bir tartışmayı geri itti ve eski başkanın geçen yılki Kentucky Derbisine Kraft ile katıldığına işaret etti.

Cameron, “Kelly, insanlara altı ay boyunca Donald Trump’ın onayını alacağınızı söylediniz. Onu geçen yıl Derby’de gördünüz. Sonra ben onay aldım. Takımınız o zamandan beri mücadele ediyor” dedi. Tartışmaya Kentucky Education Television ev sahipliği yaptı.

Kraft, transseksüel haklarına yönelik saldırılara yönelirken, aynı zamanda okullarda “uyandırma ideolojisi” dediği şeyi tanıtıyor.

Pazartesi günü bir telefon belediye binasında “Okul sistemimizde trans bireyler olmayacak” dedi – Kentucky’deki LGBTQ yanlısı hak savunucularının eleştirilerine yol açtı.

Quarles, Cameron ve Kraft arasındaki reklam savaşları tarafından kapatılan seçmenleri kazanmaya çalıştı.

May’in açılış tartışmasında “Cumhuriyetçilerin partiyi birleştirebilecek bir aday göstermeleri önemlidir,” dedi.

Vali yarışı 2023’te Kentucky’nin en önemli yarışı olacak olsa da CNN, eyaletin seçim uygulamalarının sesi olan Kentucky Cumhuriyetçi Dışişleri Bakanı Michael Adams’ın GOP ön seçimini kazanacağını tahmin ediyor.

Adams, bir bilgi teknolojisi proje yöneticisi olan Stephen Nipper ve Bluegrass Eyaleti seçimlerinde sahtekarlık iddialarında bulunan eski eyalet milletvekili Alan Marical’ın meydan okumasını savuşturdu.

Adams, partisinin Kasım ayındaki adaylığı için rakipsiz bir Demokrat olan eski eyalet Temsilcisi Patti Wheatley ile karşılaştığında favori olacak.

Bu hikaye ve konu ek geliştirmelerle güncellendi.

CNN’den Ethan Cohen bu hikayeye katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir