IŞİD’in Şengal’de kaçırdığı Aşvak Talo isimli Ezidi Kürt kadını, kendisini esir alan örgüt mensubu ile Almanya’da karşılaşmıştı. Talo, Şengal’e geri döndü.

Aşvak Talo, 2014 yılında 19 yaşındayken IŞİD tarafından ailesi ile birlikte kaçırılarak esir tutulmuştu.

Ebu Humam isimli Suriyeli bir IŞİD’liye 100 dolara satılan Aşvak Talo, 10 ay bu kişinin tacize maruz kaldı. Aşvak Talo, Ebu Human’dan kaçma fırsatı bulunca da mülteci statüsüyle annesi ve erkek kardeşiyle Almanya’nın Stuttgart kentine yerleşti.

Yıllar sonra Stuttgart’ta dolaşırken Ebu Humam’ı karşısında gören Talo, Ebu Humam’ın, kendisini tanıdığını belirterek Alman polisine başvurduğunu fakat IŞİD’liye karşı soruşturma açılmasını sağlayamadığı için de Almanya’yı terk ederek, Şengal’e geri döndü.

Rûdaw’a konuşan Aşvak Talo, Ebu Humam’ın kendisi hatırladığını belirterek şunları söyledi:

“Benimle Arapça konuştu. Bana, ‘Yalan söyleme senin Aşvak olduğunu çok iyi biliyorum’ dedi. Bende kendisine, ‘Arapça ve Kürtçe bilmiyorum Sadece Almanca biliyorum’ diye karşılık verdim. Ardından bana, ‘Senin annen ve kardeşinle 2015’ten beri Almanya’da yaşadığını biliyorum’ ifadesini kullandı. Yaşamım ve bulunduğum adrese kadar herşeyi biliyordu.

Alman polisine onu şikayet ettim. Bana, ‘O da senin gibi bir insan ve göçmen olarak Almanya’da bulunuyor’denilerek, herhangi bir olağanüstü duruma karşı onları aramam için bana birkaç telefon numarası verdiler. Orada kalamazdım ve sonunda ülkeden ayrılma kararı aldım.”

Keça Kurd a Êzdî, DAIŞiyê îşkence daye wê li Almanyayê dît

“Psikolojik olarak ne kadar kötü olduğumu anlatamam” cümlesini kuran Kürt kadın, “Bana bunca kötülüğü yapan kişiyle aynı ülkede olduğuma inanamıyordum. Onun bana yaptıklarını unutmak için ülkemi, evimi ve tüm yakınlarımı terk ettim. Ve sonunda bu kişiyi Avrupa’da mı görmem gerekiyordu? İnanılacak gibi değil” şeklinde konuştu.

Aşvak Talo, Ebu Humam’ın yakınlarının Bağdat’ta olduğunu ve can güvenliğinden de endişe duyduğunu da belirtti.

Aşvak Talo

Baden–Württemberg Eyalet Polisi ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 13 Mart’ta şikayete yönelik incelemenin başlatıldığını fakat Aşvak’ın ülkeyi terketmesinden dolayı kendisini ifade vermesi için tekrar çağıramadıklarını belirtti.

[Via Rudaw]