Muharrem İnce, Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘Kurultay’ı topla beni genel başkanlığa aday göster’ demişti.

Muharrem İnce

CHP’nin 24 Haziran seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile yarış içinde olmayacağını ifade ederek, “Kurultay’ı topla beni genel başkanlığa aday göster” dediğini açıkladı.

Kılıçdaroğlu’ndan, İnce’nin açıklamasına yanıt geldi. Habertürk’ün aktardığı habere göre Kılıçdaroğlu, “Özel bir yemekti, bağlamından koparmak siyasi bir nezaketsizlik” dedi.

Öte yandan CHP Sözcüsü Bülent Tezcan’dan da konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Tezcan, “Parti, her seçim sonrası ortaya atılan kurultay tartışmalarından yoruldu. Bu kurultay tartışmaları, parti içi iktidar paylaşımını merkeze alan tartışmalar, partinin sağlıklı değerlendirme yapmasını engelliyor.” ifadelerini kullandı.

Tezcan, Türkiye’nin ve CHP’nin önünde kısa zamanda yerel seçimlerin olduğunu dile getirerek partilerinin sağ duyuyla süreci yönetmekte kararlı olduğunun altını çizdi.

CHP’de bir “iç iktidar” sorununun yaşanmadığını ifade eden Tezcan, şunları söyledi:

“Genel Başkanımızın bu seçim sürecini çok iyi yönettiği konusunda herkes hemfikir. Ne diyecekler Genel Başkana? ‘Gösterdiğiniz aday yanlış’ mıydı mı diyecekler? ‘Millet İttifakı’nı kurmamanız gerekirdi’ mi diyecekler? Ya da ‘İYİ Parti’ye 15 milletvekili gönderip demokrasi önündeki tuzağı kaldırmanız yanlış’ mı diyecekler? Neyini yanlış diyecekler bu sürecin yönetiminin? Bugüne kadar güçleri birleştirerek bu noktaya geldik, bundan sonra da öyle gidebiliriz. Parti bütün gücünü seferber etti. Sorunu, bir parti yönetimi, genel başkan değişimi sorununa indirgemeyi doğru bulmuyoruz.”

“Gündemimizde Kurultay Yok!”

Tezcan, ileride kurultay tartışmalarının yapılabileceğini belirterek, şu an kurultayın mümkün olmadığını söyledi.

Tezcan, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ile özel bir yemekte bir araya geldi. Bu özel görüşmedeki konuların bir bölümünün alınıp ana bağlamından koparılıp verilmesi yakışık almamıştır. Siyasi nezaketle uyuşmayan bir tutum. Gündemimizde kurultay yok.” şeklinde konuştu.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

İnce, dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yemekte biraraya gelmişti.

İnce dün Kılıçdaroğlu’yla görüşüp genel başkanlık ile ilgili talebini tekrardan kendisine ilettiğini şu sözlerle belirtmişti: “Olağanüstü kurultayı toplamasını ve onursal genel başkan olmasını teklif ettim. Teklifime ‘hayır’ derse örgüt kendisi çözer.”

“Kılıçdaroğlu bana bir teklifte bulunmadı ama ben ona bir teklifte bulundum” sözleriyle açıklamasına başlayan Muharrem İnce, CHP liderine olağanüstü kurultayı toplamasını teklif ettiğini söylerken şu ifadeleri kullanmıştı:

“Sayın genel başkana, büyük bir devlet adamlığı yaptığını, İYİ Parti’ye 15 vekil göndermeden başlayan ve kurultayda kendisine rakip olmuş birini cumhurbaşkanı adayı yaparak milletin gönlünde taht kurduğunu, bu devlet adamlığının devam etmesi gerektiğini, kendisiyle bir yarışın, rekabetin içinde olmak istemediğimi ama milletin de bu cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında duyduğu, gördüğü, yaşadığı bir umut var, bunu kaybetmememiz gerektiğini ve kendisi isterse olağanüstü kurultayı kendisi toplayarak benim genel başkan olabileceğimi, kendisinin onursal genel başkan olacağını ve bir abi kardeş ilişkisi içerisinde kendisi grup başkanı olarak parlamentodaki çalışmaları yürüteceğini ve benim de genel başkan olarak Edirne’den Ardahan’a çalışacağımı, partiyi seçime hazırlayacağımı… Böyle bir teklifte bulundum.”

CHP MYK Perşembe Günü Toplanacak!

Diğer taraftan CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında 5 Temmuz Perşembe günü toplanacak.

Toplantıda seçim sonrası gelişmelerin ve olağanüstü kurultay taleplerinin ele alınması bekleniyor.