PKK’nın üst yapılanması olarak bilinen KCK, İstanbul’da sabah saatlerinde yaşanan intihar bombalı saldırıya ilişkin açıklamada bulundu.

KCK Yürütme Konseyi, İstanbul İstiklal caddesinde meydana gelen canlı bomba saldırısına ilişkin yazılı bir açıklama yaparak saldırıyı kınadı.

Ajansa Nûçeyan a Firatê’de (ANF) yer alan habere göre KCK yapmış olduğu açıklamada, “Özgürlük Hareketi olarak sivillerin hedef alınmasına karşıyız ve sivillere yönelik saldırıları kınıyoruz. Hayatını kaybeden sivillerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz” denildi.

Sivillere yönelik gerçekleştirilen saldırıları ‘ahlaksız’ olarak değerlendiren KCK, açıklamasında ayrıca şu cümlelere yer verdi: “Sivillerin ölümüne karşı çıkıyoruz. Kimden gelirse gelsin sivilleri hedef alan saldırılara ve eylemlere karşı çıkılmalıdır. Biz Kürt Özgürlük Hareketi olarak savaşı tercih etmedik, ayrıca savaş içinde sivillerin ölümüne de karşıyız. Savaşta sivillerin katledilmesi büyük bir insani suçtur.” 

Daha önce de sivillere yönelik saldırılar oldu. Bu saldırıları ise TAK üstlenmişti. TAK ile ilgili herhangi bir açıklama yayınlamamıştı. Neden bu saldırıya ilişkin açıklama yaptığı ise manidar.

HAYATINI KAYBEDENLERİN İSİMLERİ

Ayrıca İstiklal Caddesi’nde hayatını kaybeden 1 kadının İsrail vatandaşı olduğu belirtiliyor. Bu bilgi henüz teyit edilmiş değil. Resmi makamların en kısa zamanda canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenlerin isimlerini açıklaması bekleniyor. Bakanlığın yapmış olduğu açıklamaya göre canlı bomba dahil 5 kişi hayatını kaybetti. İngiliz haber ajansı Reuters’a göre ise patlamada 7’si ağır 36 kişi yaralandı.

KCK’dan İstiklal’deki intihar saldırısını kınadı: Sivillerin öldürülmesi ahlaksızca