ABD’nin Cemil Bayık, Duran Kalkan ve Murat Karayılan hakkında çıkardığı yakalama kararıyla bir açıklama yapan KCK, kararı Abdullah Öcalan’a komplonun devamı olarak değerlendirdi.

KCK, PKK ve PKK çizgisindeki örgütlerin çatı yapılanması konumunda bulunuyor.

ABD Salı günü, PKK’nın 3 yöneticisi Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ın kimlik ya da yer tespitini mümkün kılacak bilgiler karşılığında para ödülü vermeyi kararlaştırmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri; Murat Karayılan için 5 milyon dolara, Cemil Bayık için 4 milyon dolara, Duran Kalkan için de 3 milyon dolara kadar ödül verileceğini duyurmuştu.

KCK ise ABD’nin kararını kınayan bir açıklama yayımladı.

BBC News Türkçe’nin aktardığına göre, KCK, ABD’nin kararını, “Abdullah Öcalan’a yönelik komplonun bir parçası olarak gerçekleşen saldırı” olarak yorumladı.

Açıklamada PKK’nın IŞİD’le mücadeledeki konumuna vurgu yapıldı ve ABD’nin kararının “tamamen ideolojik ve politik nedenlerle alındığı” savunuldu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin adımını “olumlu ancak gecikmiş bir karar olarak” değerlendirmişti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “ABD Dışişleri Bakanlığının terör örgütü PKK’nın 3 elebaşının kimliklerini ya da yerlerini tespit edecek bilgiler karşılığında para ödülü koymasını olumlu karşılıyoruz” ifadelerine yer verilmişti.

ABD’nin milyonlarca dolar ödül koyduğu PKK yöneticileri Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan kimdir?

Murat Karayılan

PKK Yürütme Komitesi üyesi Murat Karayılan
[Fotoğraf: ARŞİV]
Murat Karayılan, 1954 yılında Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde doğdu. 1979’da PKK’ya katıldı.

Suriye’ye kaçtıktan sonra, 1999’da PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının ardından örgütün başına geçti. Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Yürütme Kurulu Başkanlığı da yaptı.

2013 yılında PKK’nın silahlı kanadı olan Halk Savunma Güçleri’nin (HPG) başına geçti.

Cemil Bayık

Cemil Bayık, kod adı Cuma, PKK’nin yaşayan beş kurucusundan biri

1955 yılında Elazığ’ın Keban ilçesinde doğdu. PKK’nın 18 kurucusundan biri olduktan sonra 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası yurt dışına kaçtı.

Örgütün Suriye, Lübnan ve Kuzey Irak’taki kampları ile Avrupa büro sorumluluğunu yaptı. Sonra PKK Başkanlık Konseyi üyeliğine seçildi. Hep PKK’nın iki numaralı ismi olarak anıldı.
Murat Karayılan’ın ardından 10 Temmuz 2013’te Bese Ozat ile birlikte KCK Eş Başkanı olan Cemil Bayık, “Cuma” kod adı ile biliniyor.

Duran Kalkan

duran kalkan ile ilgili görsel sonucu

14 Ağustos 1952 tarihinde Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde doğdu. PKK’nın lider kadrosunda yer aldı.

1980-1990 yılları arasında Almanya’da örgütün mali sorumlusu olarak çalıştı. 1988’de Düsseldorf kentinde tutuklanarak yargılandı. 1993’de Kuzey Irak’a geçerek Kürdistan Halk Kurtuluş Ordusu komutanlığı ve PKK Yürütme Konseyi üyeliği görevlerini üstlendi. Daha sonra KCK Yürütme Kurulu üyesi oldu.

[Via BBC News Türkçe]