Katalonya lideri, İspanya hükümetinin Katalonya özerk yönetimini feshetmeye yönelik planlarını kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, İspanya hükümetinin Katalonya özerk yönetimini feshetmeye ve Katalonya’yı doğrudan yönetmeye yönelik planlarını kabul etmeyeceklerini belirtti.

Katalonya referandumu sırasında yaşanan olaylardan bir kare [via AFP Photo]

Katalonya lideri, Başkent Madrid’in attığı adımın Katalonya kurumlarına 1939-1975 yıllarındaki Franco diktatörlüğünden bu yana yapılan en kötü saldırı olduğunu belirtti. Franco döneminde Katalonya’nın bölgesel özerkliği elinden alınmıştı.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, 1 Ekim’de bağımsızlık referandumu düzenleyen Katalonya özerk yönetiminin feshedilmesi için harekete geçme ve erken seçim çağrısı yapma kararı aldıklarını duyurmuştu.

Sponsorlu

Rajoy, Katalon yönetiminin eylemlerinin “yasalara aykırılık taşıdığını” belirterek, yönetimi doğrudan ele almak dışında başka seçeneklerinin kalmadığını söylemişti.

Katalonya lideri Puigdemont ise, İspanya hükümetini diyalog çağrılarını reddederek, Katalanların demokratik taleplerine aykırı davranmakla da suçladı.

Puigdemont, Rajoy’un planlarına karşı atılacak adımı belirlemek üzere Katalonya parlamentosunu toplayacağını belirtti.

Avrupa’ya da İngilizce seslenen Puigdemont, Katalonya’da Avrupa Birliği değerlerinin risk altında olduğunu vurguladı.

Katalonya Parlamentosu Sözcüsü Carme Forcadell de merkezi yönetimin adımını “fiili darbe” olarak niteleyerek “Bu, Avrupa Birliği üyesi bir ülkede yaşanan otoriter bir darbedir. Rajoy demokratik yollarla seçilmiş bir hükümete son vermeye çalışıyor” dedi.

İspanya Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis, BBC’ye yaptığı açıklamada, Katalanlardan, özerk yönetimin feshedilmesi durumunda Katalonya yönetiminin halka yapacağı çağrılara itibar etmemelerini istedi.

İspanya hükümetinin Katalonya özerk yönetimini feshetmeye yönelik harekete geçmesi, bağımsızlığa destek veren Katalanları sokağa çıkardı.