İspanya Dışişleri Bakanı Luis de Guindos, Katalonya’daki bağımsızlık referandumuyla ortaya çıkan krizin İspanya’ya ekonomik açıdan ‘Rahatça 1 milyar Euro’ya mal olduğunu’ ifade etti.

Guindos’un, İspanyol radyosu SER’e verdiği bilgilere göre, İspanya’nın gayri safi yurtiçi hasılasının beşte birini oluşturan Katalonya’daki büyümenin, krizle beraber yüzde 0.9’dan 0.4’e düştü.

Katalonya’nın önceki dönemlerde İspanya ortalamasının üstünde büyüdüğünü belirten Guindos, “Ancak, dördüncü çeyrekte yük oldu” dedi.

Sponsorlu

Bağımsızlık krizinin maliyetini, “rahatça bir milyar euro” olarak açıklayan İspanya Dışişleri Bakanı, bölgedeki girişimlerin aşırı huzursuzluk ve güvensizliğe neden olduğunu ifade etti.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Katalonya Özerk Yönetimi, 1 Ekim’de bağımsızlık referandumuna gitmiş, 27 Ekim’de de tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etmişti.

Bunun üzerine merkezi hükümet, yerel hükümet ve parlamentoyu feshederek, bölgeyi geçici olarak doğrudan yönetmeye başlamıştı.

Krizle beraber, aralarında büyük bankaların da olduğu en az 3 bin şirket merkezlerini Katalonya’dan taşımış, 2587 kişi işten çıkarılmış ve bölgeye gelen turist sayısında yüzde 20’ye yakın düşüş yaşanmıştı.

[Via Sputnik, SER]