Türkiye’nin gündemine oturan kasırganın ülkenin batısına ulaşmasına çok kısa süre kaldı. Kırbaç kasırgası olarak anılan doğa olayı Pazar günü Türkiye’nin batısında hissedilmeye başlanacak.

Hava sistemi Ege Denizi üzerinde kuzeye doğru yol alarak İzmir’de beklenenden daha az etki gösterebilir, fakat bu durumda Çanakkale ve Edirne’de risk oranı bir miktar daha artmış olarak görülüyor.

İşte Yunanistan üzerinden Ege’ye ve Marmara’nın batısına ulaşacak olan ‘kasırga’ya dair dair son gelişmeler. İçeriğin sonunda yer alan link aracılığıyla da kasırgayı canlı izleyebileceksiniz.

Hava sistemine dair son dakika haberleri, hazırlıksız yakalanmak istemeyen yurttaşlar tarafından merakla okunuyor. Türkiye’ye Yunanistan’ın güneyindeki Mora ve Girit arasındaki bölgeden yaklaşan kasırgaya dair son tahminlerde kuzeye doğru bazı rota sapmaları görülüyor.

Bu konuda tahmin sistemlerinin son senaryolarına göre kasırganın Mora’dan geçerek etkisini kısmen kaybedip Ege Denizi’nde kuzeye doğru ilerlemesi bekleniyor. Yeni senaryoya göre hava sisteminin Çanakkale, Edirne dolaylarında etkili olabileceği düşünülüyor.

Uzmanlar değişken bir rota izleyen hava sistemi için son gelişmeler yakından takip edilerek önlemlerin elden bırakılmaması gerektiğini belirtti.

AŞIRI YAĞIŞ RÜZGARDAN DAHA ÇOK ETKİLEYEBİLİR

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Orta Akdeniz üzerinde oluşan tropik fırtınanın ülkenin batı kesimlerini etkilemesi tahmin ediliyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre, bu sistemle birlikte İstanbul’a pazar günü Orta Akdeniz üzerinde oluşan tropik fırtınanın etkisiyle yerel olarak metrekareye 50 ila 100 kilogram sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde yağış düşmesi bekleniyor.

Ege’nin batısında (İzmir, Muğla, Aydın ve Manisa), Marmara’nın batısında (Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli), Edirne’nin güneyi ile batı kesimleri başta olmak üzere yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (50 ile 100 kilogram/m2) yağış beklendiği belirtildi.

Bildiğiniz üzere meteorolojik takip sistemlerinin elde ettikleri atmosferik görüntüler, internet ortamından anlık olarak izlenebiliyorlar. Bu konuda Türkçe arayüzüyle gayet kullanışlı olan VentuSky oldukça işlevsel bir hizmet sunuyor.

Sol panelde yer alan farklı hava koşullarını seçerek, Ege ve Akdeniz’deki hareketlenmeleri anlık olarak takip edebilirsiniz. Aynı zamanda birkaç saat sonrasına ilişkin tahminleri görmek için aşağıdaki zaman çubuğunu kullanabilirsiniz.

VentuSky’a ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.