Yargıtay’ın, yeniden seçilerek dokunulmazlık kazanan Enis Berberoğlu’nun yargılamasına devam kararı, benzer durumdaki bir çok milletvekilini de etkileyebileceği belirtiliyor.

Yargıtay’ın bu kararı örnek alınırsa çok sayıda CHP ve HDP milletvekili tutuklanmasına yol açabileceği ya da cezanın kesinleşmesi halinde milletvekilliklerinin düşmesine neden olabileceği belirtiliyor.

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, Mayıs 2016’da dokunulmazlıkları kaldıran Anayasa değişikliğinin ardından yargı sürecinin önü açılan bir dosya sebebiyle, milletvekiliyken tutuklanmıştı.

Tutuklu yargılaması devam eden Berberoğlu 24 Haziran seçimlerinde CHP’den yeniden İstanbul Milletvekili seçildi.

Tekrar seçilen milletvekili yeniden dokunulmazlık kazanır” Anayasa kuralı gereği Berberoğlu’nun avukatları mahkemeye başvurarak yargılamanın durdurulmasını talep etti.

Fakat Yargıtay 16. Daire, dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından başlayan bu yargılamanın sonuna kadar devam edeceği yorumu yaparak talebi kabul etmedi. Avukatlar verilen karara Yargıtay 17. Daire’de itiraz etti.

YAKLAŞIK 50 MİLLETVEKİLİNİ ETKİLEYEBİLİR

Mahkeme salonunda bulunan bir hakim [Fotoğraf: via ARŞİV]
Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın aktardığı bilgilere göre Berberoğlu’nun durumu, 26. Yasama Dönemi’nde dokunulmazlıkları kaldırıldığı için hakkındaki dosyalar çerçevesinde yargılaması başlayan yaklaşık 50 milletvekilini de ilgilendiriyor.

Meclis’teki hukukçu milletvekillerine göre bu dosyalarla ilgili başvurularda da Berberoğlu ile ilgili verilen Yargıtay kararı esas alınırsa yargılamalar devam edecek. Bu da yargılama devam ederken, tıpkı Berberoğlu davasında olduğu gibi, bir tutuklamaya yol açabilir, yine davalarda kararlar kesinleştiğinde 1 yıldan fazla hapis cezaları alınması durumunda milletvekillikleri düşebilir.

EN ÇOK DAVA KILIÇDAROĞLU VE BULDAN’IN

Pervin Buldan

Önceki yasama döneminde dokunulmazlığı kaldırılan ve bugün yeniden seçilen milletvekili sayısı CHP’de 25, HDP’de 11, AK Parti’de 10, MHP’de ise 2. Bu milletvekilleri hakkında 200’ün üzerindeki dosyayla ilgili yargı sürecinin geçen yaklaşık 2 yılda nasıl sonuçlandığı, ne kadarının devam ettiği bilinmiyor.

 

Fakat dokunulmazlığın geçici olarak kaldırılmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 39, HDP Eş Başkanı Pervin Buldan hakkında 48 dosya için yargı süreci başlatılmıştı. Bunların bir kısmından beraat edilmiş olsa dahi birçok yargılamanın sürme ihtimali var.