Erdoğan’ın önceki günlerde resmen açıkladığı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin Kuzeyinde başlatılan sınır ötesi harekat devam ediyor.

Ajansların aktardığı bilgilere göre askerler, geçiş güzergahlarını kontrol eden stratejik tepelere yerleştirildi. Ayrıca bölgeye yeni komando taburlarıyla takviye yapılıyor.

Yüksekova 3. Sınır Tümen Komutanlığı’na bağlı Hakkari Dağ ve Komando Tugayı ile 34’üncü Sınır Tugayı tarafından gerçekleştirilen operasyona, yeni tugaylar da katılıyor.

Öte yandan, PKK’nın askeri kanadı olarak bilinen HPG ise yaptığı açıklamada Bradost bölgesinde Türk askerlerine yönelik sabotaj eylemi gerçekleştirdiklerini öne sürdü. Ancak bu bilgi Türk askeri kaynakları tarafından henüz doğrulanmadı. Açıklama HPG’nin resmi sitesi üzerinden yapıldı.

PKK ayrıca, TSK’ya ait savaş uçaklarının ‘Medya Savunma Alanlarına’ yani Kandil hattını hedef aldığını doğrulayan bir açıklama da yaptı.

Diğer taraftan, üzerlerinde gelişmiş temal kameralar bulunan tanklar ile zırhlı muharebe araçları, geçiş noktalarını kontrol etmek ve güvenliği sağlamak amacıyla geçici üs bölgelerine konuşlandırılıyor. Bu bilgi de yine bazı ajanslarda yer aldı.

Operasyonun devam ettiği yerlerde silahlı insansız hava araçları (SİHA) da sıklıkla kullanılıyor.

Ajansların askeri yetkililere dayandırdıkları haberlere göre, harekatın birinci önceliğinin bölgeyi kontrol altına alınması ve Kandil ile Türkiye arasındaki PKK’lı geçişini engellemek olduğu ifade ediliyor.

En çok merak edinilen soruların başında yer alan ‘Kandil’e kadar karadan operasyon yapılacak mı’ sorusu ise henüz yanıt bulmuş olmasa da kara harekatının Kandil’deki kamplara uzanması için henüz erken bir aşama olduğu belirtiliyor.