Yaz saati konusundaki karar netleşti. Verilen kararlar ve konu hakkındaki bilgileri içeriğimizde sizler için sunduk.

Kalıcı yaz saati uygulaması konusunda Bakanlar kurulunun yaptığı açıklamalarla vatandaşlar ikilemde kaldı.

Alınan Kararlar

Geçtiğimiz yıl gün ışığından daha fazla yararlanmak ve enerji tasarrufu yapabilmek amacıyla 26 Mart 2016′ dan itibaren yaz saati uygulaması Bakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamayla kalıcı hale gelmesi kararlaştırılmıştı.

Bu süreç içerisinde öğrenci velisi olan Burcu Berend gün ağarmadan çocuğunu okula göndermekte şikayetçi olduğunu öne sürerek uygulamayı durdurmak amacıyla Bakanlar Kurulu’na kararın iptali için dava açmıştı.

Sponsorlu

Dava sonucu; vatandaşların istek ve şikayetleri göz önünde bulundurularak yapılan araştırmayla veli haklı bulunarak yürütmenin durdurulması yönünde karar verildi.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ile yaptığımız görüşmelerde bu uygulamanın elektrik tasarrufu yapmadığını aksine gün ağarmadan vatandaşların lambalarını yakmak zorunda kaldıkları ifade edilmişti. “Bundan dolayı da elektrik faturaları kabarmıştır.” denilmişti.

“Kalıcı yaz saati uygulamasıyla sabah işe gitmek için kalktığınızda ışığı açmak zorunda kalabilirsiniz”

Bakanlığın Kalıcı Yaz Saati Uygulamasını Danıştay Durdurdu: Yani Eski Sisteme Dönülecek

Bakanlar Kurulu tarafından uygulanan yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesi uygulamasını, Danıştay (İdari Dava Daireleri Kurulu) durdurdu. Bakanlar Kurulunun yaz saatini kalıcı hale getirerek 697 sayılı kanuna uymaması, yetki kullanımı aşması ve velinin şikayeti de göz önüne alınarak oy çokluğuyla yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

Uygulama Nasıl Olacak?

Danıştay’ın bu açıklaması sonrasında vatandaşlar ikilemde kalmıştı. İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen Enerji Verimliliği Ödül törenine katılan Berat Albayrak yaptığı açıklama ile bu karışıklığa bir nebze olsa da son verdi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamayla, “Danıştay’ın kararının esas yönüyle ilgili hiçbir etkisi yok. Yaz saati uygulamasıyla ilgili Danıştay’ın dünkü kararının açıkçası esas yönüyle ilgili hiçbir etkisi yok. Sadece usulle ilgili kanundaki maddenin geçerlilik süresiyle ilgili bir husus. Teknik bir konu. Arkadaşlar usulle ilgili düzeltmeyi yapıp birkaç gün içerisinde bitirip devam edecek. Aynı istikamette devam edeceğiz. Orada bir problem yok” dedi.

Sonuç Olarak

Saatler geri alınmayacak. Kalıcı yaz saati uygulaması devam edecek. Yeni gelişmeler olduğunda ise sizi yeniden bilgilendireceğiz. Takipte kalın.