Kısa süre önce açıklanan yeni enflasyon rakamları halkın canını sıkmaya devam ediyor. Hükümet tarafından açıklamalar gelmeye devam etse de, henüz enflasyon değerleri yeterince ‘hayat kurtarıcı’ seviyeye getirilemedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Enflasyon, çift haneli rakamdan tek haneye inmiş değil. Bu mantıkla, bu kafayla gidildiği sürece inmez” cümlelerini kurdu.

Türk parası [Foto: REUTERS/Murad Sezer]
Erdoğan, enflasyonun düşmesi için faizlerin aşağı gelmesi gerektiğini belirterek, Merkez Bankası (TCMB) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) bu konuda rol alması gerektiğini öne sürdü.

Sponsorlu

5 Şubat tarihinde açıklanan yeni rakamlara göre; Enflasyon, ocak ayında yüzde 1,02 artarken, yıllık bazda yüzde 10,35 oldu. Ocak ayında en yüksek fiyat artışı yüzde 25,11 ile salatalıkta, en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 14,41 ile karnabaharda oldu.

Erdoğan, İtalya seyahatinden dönüşü sırasında uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisi başkanlığında geçen hafta yapılan ekonomi istişare toplantısına atıfta bulunarak şunları söyledi:

“Ben arkadaşlara açıkça söyledim. Birinci derecede Merkez Bankası ve BDDK, ondan sonra da devletin bankaları burada aktif rol almak zorunda. Siz aktif rol almadıktan sonra, öbürleri istediği gibi at oynatır. Dediğim gibi çalışma tamamlanınca, tekrar bir araya gelip konuşacağız… İşi sağlam tutarsak oralara ulaşırız, kararlı duracağız, kesinlikle faizde taviz vermeyeceğiz. Faizi aşağıya doğru çekeceğiz. Faizi aşağıya doğru çektiğimizde enflasyon da düşecektir”

Erdoğan, ekonomi istişare toplantılarının devam edeceğini de belirterek, “Faizle ilgili yaptığımız son zirveden sonra arkadaşlar kendi aralarında bir çalışma yürütüyorlar. Bundan sonra tekrar bir araya geleceğiz. Enflasyon, çift haneli rakamdan tek haneye inmiş değil. Bu mantıkla, bu kafayla gidildiği sürece inmez de” şeklinde konuştu.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’te pek iç açıcı konuşmayarak, enflasyonla mücadelede gösterdikleri kararlılığın meyvelerini almaya başladıklarını belirterek, “Enflasyonu en kısa zamanda tek haneli seviyelere çekmek için çabalarımızı artıracağız ve gerekli adımları atmaya devam edeceğiz.” cümlelerini kurdu.

Enflasyon Nedir?

Pazar

Enflasyon, satın alınan aynı ürün veya hizmet fiyatının zamanla artması veya paranın satın alma gücünün azalmasıdır.

Yani, siz geçen sene 100 TL ile iki tane pantolon alabilirken enflansyonun miktarına bağlı olarak pantolon fiyatı yeniden hesaplanır böylelikle tek pantolona verdiğiniz 50 TL ile yeni bir pantolon alamıyorsunuz. Burada paranızın alım gücü azalırken ürün fiyatı da önceki seviyesine göre artmıştır.

Enflasyonun Yüksek Olmasının Sebepleri

  1. Piyasadaki ürünlere talep artarsa, üretim aynı hızla artamayacağından dolayı ürünlerin fiyatı biraz artar. Çok para, az malın peşinde koşuyor denilebilir. Bu durum talebin fazla, malın az olmasından kaynaklanır. Aksi olur talep azalırsa, piyasada ürün çoğalır, satılmayı bekler ve zamanla ürün fiyatları sabitleşir ve hatta nadir olsa da düşme olasılığı vardır. Ayrıca, ürün satılmıyor bekliyorsa uzun dönemde ürünü üreten fabrika işçisini azaltır veya üretimini sınırlayabilir.
  2. Üretilmekte olan bir ürünün fiyatı malzeme, işçilik, nakliyat , kira ve vergi gibi çok sayıda masrafların birleşiminden oluşur. Bunlarda ki artış ürün fiyatının artışına neden olabilir. Buna maliyet artışının sebep olduğu enflasyon diyebiliriz.
  3. Hükümet harcamalarını artırır, piyasaya fazla para sürerse zaman içinde ürünlerin pahalandığı ve paranın alım gücünün azaldığı görürüz.

Ekonomik Durgunluk Nedir?

Tüketici gelişmiş ve tutumlu bir ülkede ise, örneğin Japonya’da halk harcamalarını artırmamakta, fiyatlar sürekli sabit kalabilmektedir. Tipik Japon; bir ürünü almadan maliyet /fayda analizine önem verir, mutlak ihtiyaç olduğuna karar verdiği eşyaları alır.

Enflasyonun Neresi Zarar?

Enflasyon hükümetler tarafından belli bir oranda tutulmak istenir. Fazlası ise hoş görülmez.

Enflasyon tek rakamlı ve %2-4 civarında ise ekonomi sağlıklı ilerliyor anlamına gelir.