İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbul kendi kendini yönetsin, başka müdahaleler olmasın” cümlesini kurdu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 16 Nisan’da yapılması planlanan referandum için AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen bir programa katıldı.

Topbaş, İstanbul için yetkilerin artırılması gerektiğini ifade ederek, “Rejim değişikliğini 1923 yılında yaptık, o geride kaldı. Ama rahat hareket edebilen bir devlet yapısının oluşması gerekiyor. Biz bile İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yetkilerimizin artırılmasını istiyoruz.” dedi.

Kadir Topbaş konuşmasında şunları söyledi:

Sponsorlu
“Hatta İstanbul’a özel bir yasa talebimiz oldu. Niye daha çok işlem yapalım diye. Bu bize bir ayrıcalık versin diye değil. Türkiye’deki diğer Büyükşehir Belediye Başkanları, sayın başkanım İstanbul’a başka yasa yapsınlar sizin istedikleriniz bize bol geliyor. Bizimkiler size dar geliyor.
İstanbul semalarından bir görüntü
Yani Malatya’nın, Denizli’nin Diyarbakır’ın bu büyükşehirlerin yasasıyla İstanbul’u yönetiyoruz, olmuyor, yürümüyor. Bunu istemek bir farklı şey mi istemektir. Krallık mıdır bu veyahut diktatörlük müdür.
Belediye başkanı olarak tecrübe edindim ki üç dönemden beri bir farklı yasa olsa bu şehirde çok daha farklı iş yapabiliriz.
Ne demektir bu, ne istiyorum? Diyorum ki İstanbul kendi kendini yönetsin, başka müdahaleler olmasın, kendi kararını kendi versin. Bu yanlış mı? Doğru. Böyle tek elden yürüsün”