CHP’li bir Meclis Üyesi’nin açıklamalarına göre İBB borçsuz değil.

İstanbul için ‘özerklik’ talebinde bulunan Kadir Topbaş‘ın istifası sırasında “Görevimi hep en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Borçlu bir belediye bırakmıyorum” dediği İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 13 milyar lira borçlu olduğu aktarıldı.

Kadir Topbaş’ın aksine İBB CHP Grubu Basın Sözcüsü ve Meclis Üyesi Tarık Balyalı gerçeğin çok farklı olduğunu söyledi.

Sözcü’de yer alan habere göre; CHP’li İBB Meclis Üyesi Süleyman Tarık Balyalı’nın bütçe görüşmelerinde grubu adına yaptığı açıklamada borç miktarının 2017 yılında 13 milyar olduğunu söyledi. Aynı konuşmada İBB’nin borç miktarının 2 yılda iki kat arttığını belirten Balyalı, bu borçlanmanın 2 milyar 834 milyon lirasının dış borçlanma olduğunu vurguladı.

Sponsorlu

Balyalı, “İBB’nin 2016 yılı sonunda borcu 10 milyar 120 milyon liraydı. Meclisten 2017 yılından bugüne kadar 2 milyar 900 milyon lira daha borçlanma yetkisi alındı. Borç 13 milyar lirayı buldu ve neredeyse 2017 gelir bütçesine denk” dedi. Böyle giderse yıl sonuna kadar borcunun gelir bütçesini aşacağını vurgulayan Balyalı, “Bu borçtan ne kadar ödeme yapıldığını ancak bütçe döneminde göreceğiz. Yani Topbaş arkasında borç batağında bir belediye bıraktı çünkü kaynaklar doğru kullanılmadı” ifadelerini kullandı.

İBB’nin ocakta yürürlüğe giren 2017 yılı bütçesi İSKİ, İETT ve şirket cirolarıyla birlikte toplam 42 milyar lira olarak belirlendi. İBB’nin kendi bütçesi de 18,5 milyar lira olarak açıklandı ve bütçenin 4.6 milyar lirası iç ve dış borçla denkleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş’ın “Borçlu belediye bırakmıyorum” açıklamasına karşı siyasetçiler ve ekonomistler sosyal medya hesaplarından görüşlerini paylaştı.