JetBlue gibi Kuzeydoğu İttifakı çalkantılı anlaşma kararına itiraz etmeyecek, ancak Amerikan istiyor

Kuzey Doğu İttifakı yine söz konusu.

JetBlue Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Massachusetts’teki bir federal bölge mahkemesinin American Airlines ile ortaklığına karşı yakın tarihli bir antitröst kararına itiraz etmeyeceğini ve iki yıldan uzun süredir yürürlükte olan karmaşık bir birleşmeyi çözme sürecine başlamayacağını söyledi.

Daha fazla havacılık haberi ister misiniz? TPG’nin iki haftada bir yayınlanan ücretsiz havayolu bültenine kaydolun.

Havayolu, düşük maliyetli Spirit Airlines ile planladığı birleşme nedeniyle yaklaşmakta olan bir antitröst davasına odaklandığını söyledi.

American Airlines ise ayrı bir temyiz başvurusunda bulunmayı planlıyor. American’ın temyizi başarılı olursa, JetBlue’nun ittifaka bağlı kalmaya niyetli olup olmadığı hemen belli olmadı.

JetBlue ve American ittifak kapsamında uçuşları satmaya ve işletmeye devam ederken, böyle bir bölünmüş yasal stratejinin orta yolcular için nihai bir ihtiyati tedbir kararına kadar ne anlama geleceği belli değil. Havayolları, iki sık uçan yolcu programında mil kazanma ve kullanma gibi avantajlara hâlâ değer veriyor.

Tedbirin ayrıntılarının 26 Temmuz’da yapılacak ve Amerikalı’nın temyiz başvurusunun niteliğini etkileyecek olan duruşmanın ardından karara bağlanması bekleniyor. İhtiyati tedbir, temyizi dinleyen çevre mahkemesi tarafından durdurulmadığı takdirde, iki havayolu, nihai tedbir kararının verilmesinden 21 gün sonra ittifakı kesmeye başlamalıdır.

Kararın Mayıs ayında alınmasından bu yana, iki havayolu Çarşamba günü mahkemenin ittifakın rekabeti engellediği yönündeki tespitine katılmadıklarını yineledi.

JetBlue yaptığı açıklamada, “Mahkemenin NEA aleyhindeki kararına kesinlikle katılmıyoruz ve ittifakın rekabetçi etkisinin arkasındayız” dedi ve Adalet Bakanlığı’nın Spirit ile birleşmeye karşı açtığı davaya karşı mücadele etmeye odaklandığını belirtti.

JetBlue, “Spirit karması ile ilgili olduğu için, NEA’nın feshedilmesi, ABD Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) eski taşıyıcıyla ortaklığımızla ilgili endişelerini tam olarak ele alıyor” dedi.

Temyiz süreci aylar veya daha uzun sürebilir ve bölge mahkemesi kararının askıya alınmasının kabul edilmemesinin ne anlama geldiği açık değildir.

READ  Uzak Avustralya ve Endonezya üzerinden nadir güneş tutulması geçişi nasıl izlenir

American ve JetBlue, ortaklığın rekabet yanlısı olduğunu çünkü Kuzeydoğu pazarına hakim olan Delta Air Lines ve United Airlines’a karşı her iki havayolunun da tek başına yapabileceğinden daha güçlü bir rekabet sağlamalarına izin verdiğini savundu. JetBlue, Kuzeydoğu’da güçlü bir varlığa sahipken, nispeten küçüktür ve ülkenin başka yerlerinde çok az varlığı vardır.

American Airlines büyük olmasına rağmen, New York’taki varlığı 2000’lerin başından beri önemli ölçüde azaldı ve slot kısıtlamaları nedeniyle New York’a önemli ölçüde hizmet ekleyemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir