Japonya’da demiryolları işletmesi trenlerden biri ’20 saniye’ erken kalkınca, yolculardan özür diledi.

Japon bir demiryolu firması, dünyanın birçok ülkesinde tam aksi yaşanırken erken giden bir tren nedeniyle yolculardan özür diledi. 14 Kasım’da yapılan bu kibar davranış dünya basının ilgisini çekti.

Minami-Nagareyama istasyonundan 9.44.40’ta ayrılması gereken tren 9.44.20’de ayrıldı.

Tsukuba Express hattında meydana gelen ‘aksama’ yüzünden firma yetkilileri resmi bir açıklama yaparak yolcularından af diledi.

Sponsorlu

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Sebep olduğumuz aksaklıktan dolayı içtenlikle özür diliyoruz. Ekibimiz kalkış saatini yeterli bir şekilde kontrol etmemiş ve kalkış operasyonunu erken yapmıştır.”

Resmi açıklamada ayrıca, şirket çalışanlarının bir daha böyle bir hata yapmaması için eğitim aldıklarını da kaydedildi.

Japonya

Şirket tarafından yapılan bir başka açıklamada, o sabah herhangi bir yolcudan şikayet gelmediği dolayısıyla kimsenin erken kalkıştan dolayı treni kaçırmadığı belirtildi.

Olaya sosyal medyadan da olumlu tepkiler geldi.

Bir Twitter kullanıcısı şu ifadeleri paylaştı:

“Bir keresinde bir otobüs şoförü otobüsün kapısını kalçalarımın üzerine kapatınca bacaklarım hala otobüsün dışından sallanır halde yola devam etmiş ve bana gülmüştü. Japonya’yı kıskandım doğrusu.”

Bir diğer İngiliz kullanıcı da şunu söyledi:

“20 saniye erken için özür diliyorlar, öte yandan İngiltere’nin büyük şirketlerinin trenleri 2 saatten fazla gecikince bir özür bile dilemezler.”

Japon firma bu davranışı sayesinde dünyadan gelen tepkilerden dolayı itibar kazandı.