Jack Teixeira: Pentagon Belgeleri Sızıntısından ABD Hava Kuvvetleri Suçlandı

resim kaynağı, İyi resimler

resim yazısı,

21 yaşındaki Jack Teixeira’nın sızan belgelere erişmesine izin veren “yüksek güvenlik” yetkisine sahip olduğu söyleniyor.

Gizli istihbarat ve savunma belgelerini sızdırmakla suçlanan ABD Hava Kuvvetleri görevlisi, Boston’da mahkemeye çıkarken akrabalarına kısaca hitap etti.

21 yaşındaki Jack Teixeira, federal bir yargıcın huzuruna çıkarken hapishane üniforması giyiyordu.

Mahkeme salonunda “Seni seviyorum Jack” diye bağıran bir adama “Sen de baba” yanıtını verdi.

Bir oyun sohbet sunucusundaki yüzlerce gizli dosyanın sızdırılmasıyla bağlantılı olarak suçlandı.

Sızan düzinelerce belge, ABD’nin Ukrayna’daki savaş ve ABD müttefikleri hakkındaki değerlendirmelerine ilişkin önemli sırları ortaya çıkardı.

Sızıntılar Washington’u utandırdı ve gizli bilgilerin güvenliği hakkında yeni sorular ortaya çıkardı.

Teixeira Perşembe günü ailesinin Massachusetts’teki evinde silahlı FBI ajanları tarafından tutuklandı.

Ulusal güvenlik bilgilerine izinsiz sahip olmak ve aktarmak ve gizli belgeleri yetkisiz olarak çıkarmak ve alıkoymakla suçlandı.

Havacı ilk suçlamada 10 yıla, ikinci suçlamada beş yıla kadar hapisle karşı karşıya.

Yargıç, zanlının bir kamu savunucusu olmaya hak kazandığına karar verdi – avukatlık ücretini karşılayamayan kişiler için ceza davalarında masrafları kamu pahasına çalışan bir avukat.

ABD savcıları, Bay Teixeira’nın tutuklanmasını talep etti. Gözaltındaki duruşma 19 Nisan’a ertelendi.

BBC’nin Amerikalı haber ortağı CBS, duruşma sona erdiğinde mahkemedeki bir adamın “Seni seviyorum Jack” diye bağırdığını bildirdi.

Mahkeme salonundaki bir CNN muhabiri, Bay Teixeira’nın arkasına bakmadığını ve “Sen de baba” diye yanıt verdiğini bildirdi.

“Çok Gizli Gümrükleme”

Soruşturma materyali ilk olarak, Bay Teixeira’nın yöneticisi olduğu söylenen ve üyelerin genellikle jeopolitik meseleleri ve savaşları tartıştığı bir Discord sohbet odasında ortaya çıktı.

Pentagon yetkililerinin sızıntıyı öğrendiği ve failin aranmasına yol açan sohbet odası grubunun dışında istihbarat bilgileri yayınlanana kadar değildi.

Bay Teixeira, Western Cape Cod’daki Otis Hava Ulusal Muhafız Üssü’nde Massachusetts Ulusal Muhafızlarının İstihbarat Bölümünde BT Uzmanı olarak çalıştı.

Ulusal Muhafız, Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri’nin yedek koludur. Orduda tam zamanlı çalışmazlar, ancak ihtiyaç duyulduğunda askere alınabilirler.

Boston mahkemesinde yapılan suç duyurusuna göre, Teixeira’nın resmi unvanı siber savunma operasyonları kalfasıydı. Nispeten küçük bir rütbe olan Airman 1st Class rütbesine sahipti.

FBI Özel Ajanı Patrick Luckenhoff mahkeme ifadesinde, Teixeira’nın 2021 yılına kadar “çok gizli” bir güvenlik iznine sahip olduğunu ve rolünü üstlenmek için “ömür boyu bir gizlilik anlaşması imzaladığını” söyledi.

Bay Luekenoff, şüphelinin “korumalı bilgilerin yetkisiz ifşasının cezai suçlamalara yol açabileceğini kabul etmesi gerektiğini” ekledi.

Yeminli beyan ayrıca, belgelerin kamuya açık raporlarının ilk ortaya çıktığı gün olan 6 Nisan’da, Bay Teixeira’nın devlet bilgisayarını kullanarak “sızan” sözcüğü için gizli istihbarat raporunu aradığını söyledi.

Savcılar, Bay Teixeira’nın, ABD istihbaratının sızıntıların arkasındaki kişinin kimliği hakkında bilgisi olup olmadığını görmek için kelimeyi aradığını iddia etti.

READ  Yeni Çin çip kuralları Nvidia'ya 3 milyar dolara mal olabilir Bir hisse senedi ipucu satın alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir