İzmir’in Aliağa ilçesindeki TÜPRAŞ Rafinerisi’nde bu sabah boş ürün tankında bakım sırasında, gaz sıkışmasının neden olduğu sanılan bir patlama meydana geldi.

TÜPRAŞ Aliağa Rafinerisi’nde, saat 09.25 sıralarında, boş nafta tankındaki bakım sırasında, gaz sıkışmasının neden olduğu bir patlama meydana geldi.

Patlama ile birlikte yüklenici firma çalışanlarından Kemal Şaşmazer, Yusuf Kepenek, Mehmet Karademir ve Mehmet Dere hayatlarını kaybetti, Halil İbrahim Kavlak ile birlikte 2 işçi de yaralandı.

Sponsorlu

Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz, “Bakımdaki kazanda gaz sıkışmasından kaynaklı bir patlama. Olayda 4 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı. İş kazası, dışarıdan bir müdahale, saldırı yok” dedi.

Patlama ardından ilk müdahaleyi TÜPRAŞ kendi itfaiye ekibi ile gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Aliağa Grubu’ndan çok sayıda itfaiye ekibi çalışmalara destek için rafineriye sevk edildi. İtfaiye ekiplerinin çalışması devam ederken tankın bulunduğu bölge giriş çıkışlara kapatıldı, bölgedeki yol da trafiğe kapatıldı. TÜPRAŞ’tan yapılan açıklamada, “Bugün saat 09.25’de İzmir Rafinerisi ürün tankında bakım çalışmaları sırasında patlama meydana gelmiştir. Rafineri teknik ekiplerinde olaya müdahale edilmiştir” denildi.

1972 Yılında Kurulmuştu

TÜPRAŞ verilerine göre Aliağa Rafinerisi’nde 1353 kişi iş sahibi. 1972 yılında 3 milyon ton/yıl ham petrol işleme kapasitesiyle üretime başlayan İzmir rafinerisi, önemli kapasite artırımları ve ünite modernizasyonlarıyla gelişerek 1987 yılında 10 milyon ton/yıla vardı. 2007 yılında destilasyon kapasitesindeki revizyonlar da göz önüne alınarak rafinerinin ham petrol işleme kapasitesi 11 milyon ton/yıl olarak tescillendi. Bilgilere göre, İzmir Rafinerisinde, 2016 yılında 7.3 milyon tonu yurt içine olmak üzere toplam 10.4 milyon ton ürün satışı yapıldı.