Bağımsızlık referandumu tartışmalarına bir ülke daha katıldı.

İtalya’nın ekonomik açıdan zengin bölgelerinden sayılan Lombardiya ve Veneto merkezi yönetimden geniş haklar alabilmek için düzenlenen referandumda oy kullanma işlemi başladı.

İtalyan ANSA haber ajansında yer alan habere göre, referandum Lombardiya bölgesinde 7,9 milyon, Veneto’da ise 4 milyon kişiyi ilgilendiriyor.

Sponsorlu

Aktarılan bilgilere göre, Lombardiya’da halk ülkede ilk kez uygulanacak bir yöntemle oylarını kullanacak.

Lombardiya Bölgesel Yönetimi, aldığı kararla seçmen merkezlerine referandum için 24 bin 400 tablet dağıttı. Seçmenler oylarını, bu tabletlerden kullanarak iradelerini belli edecek.

Venetolu seçmenler de oylarını sandıklarda kullanacak. Referandumun geçerli sayılabilmesi için Veneto’da yüzde 50+1’lik katılım oranı şartı aranırken, Lombardiya’da ise böyle bir zorunluluk yok.

Lombardiya Bölgesel Yönetim Başkanı Roberto Maroni ve Veneto Bölgesel Yönetim Başkanı Luca Zaia, referandumda “Evet” kampanyasına destek veriyor.

Referandumdan “Evet” çıkması halinde Roma’daki merkezi yönetimle geniş haklar içeren özerkliğin müzakere edilmesi amaçlanıyor.

Her yıl 50’şer milyar avrodan fazla vergiyi Roma’ya ödediklerini söyleyen iki bölgenin başkanları, bölgelerinde toplanan vergilerin idaresinden ve öz kaynakların kullanımına kadar birtakım geniş haklar elde etmek istiyor.

Herhangi bir bağımsızlık amacı taşımayan sadece danışma amaçlı yapılan referandumdan çıkacak sonucun herhangi bir hukuki bağlayıcılığı bulunmuyor.

Ülkede bazı çevreler, referandumu “gereksiz” olarakta değerlendiriyor.

İtalyan medyasına göre, her iki bölgedeki danışma maksatlı düzenlenen referandumun toplam maliyeti yaklaşık 65 milyon avro olacak.