İtalya’da en üst yargı organı olarak görülen Yargıtay, yabancılara “defol git” demenin ırkçılık olduğuna karar verdi.

Mahkeme kararını beğenmeyen göç karşıtı, aşırı sağcı İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini ise sosyal medyada “Defolun gidin, defolun gidin, defolun gidin” şeklinde en üst yargı organından gelen kararı protesto etti.

BBC News Türkçe’den Övgü Pınar’ın aktardığına göre, Kuzeydeki Gallarete kentinde 2010 yılında bir İtalyan’ın iki Bangladeşli göçmene “Ne yapmaya buraya geliyorsunuz? Defolup gidin” şeklinde saldırıda bulunması ardından açılan davada nihai karar hafta içinde verildi.

Alt mahkemeler sanığın, ırkçı saiklerle saldırıda bulunduğuna karar vermiş ve ağırlaştırılmış ceza almasını hükmetmişti. Fakat ismi açıklanmayan İtalyan, ırkçılık suçlamasını kabul etmeyerek cezayı temyize götürmüştü.

Temyiz sürecinin son aşaması olan Yargıtay da, 45 yaşındaki İtalyan’ın “Defolup gidin” sözleriyle ırkçılık yaptığına karar verdi.

Mahkeme kararında, sanığın doğrudan ve açıkça bir ırkın diğerinden üstün olduğunu söylemese de, “mağdurların ırksal kimlikleri nedeniyle İtalyan topraklarından gitmelerini istediği” ve bu şekilde “etnik ya da dini kökene dayalı ayrımcılık yaptığı” kaydedildi.

Mahkeme kararına ilk tepki verenlerden biri de, kendisi de yabancı karşıtı söylemleri ve politikaları nedeniyle zaman zaman ırkçılıkla suçlanan İçişleri Bakanı Matteo Salvini oldu.

Salvini, Yargıtay kararıyla ilgili bir haberi sosyal medyada paylaşıp, “Defolup gidin, defolup gidin, defolup gidin!!!” şeklinde yorumlayarak tepkisini ortaya koydu.

Salvini’nin bu paylaşımının altına sosyal medya kullanıcılarından hem destek hem de eleştiri mesajları geldi.

Peki siz İtalya’da verilen bu karara ilişkin ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı ilgili paylaşımımız üzerinden aktarabilirsiniz.