İsveç’te dini gerekçelerle tokalaşmadığı için iş görüşmesi yarıda kesilen Müslüman bir kadının ayrımcılığa uğradığı gerekçesiyle yaklaşık 3 bin 900 avro tazminat ödenmesine karar verildi.

İsveç Ayrımcılık Ombudsmanının (Şikayetleri ele alıp değerlendiren ve bunlara her iki taraf için de tatmin edici çözümler bulan kişi) yazılı açıklamasına göre, Uppsala kentinde tercüme şirketine iş başvurusunda bulunan Farah Alhajeh adlı Müslüman bir kadının, erkek sorumlunun elini sıkmadığı için iş görüşmesi yarıda kesildi.

Ombudsman, geçen sene meydana gelen olayı şikayet üzerine yargıya taşıdı. İş mahkemesi de ayrımcılığa uğradığı için kadına 40 bin kron (yaklaşık 3 bin 900 avro) tazminat ödenmesine karar verdi.

Kararda, kadının karşı cinsle el sıkışmayı reddetmesinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 9. Maddesi tarafından korunan dini konularla ilişkili olduğu kaydedildi.

Farah Alhajeh ile ilgili görsel sonucu

“Karardan mutluyum”

Mağdur olarak görülen Farah Alhajeh, kamu yayın kuruluşu SVT’ye yaptığı açıklamada, iş mahkemesinin aldığı karardan dolayı mutlu olduğunu belirtti.

İş görüşmesine şirketin erkek bir sorumlusunun katıldığını belirten Alhajeh, ”Müslüman olduğumu, dini nedenlerden dolayı el sıkamayacağımı söyledim ve selamımı başımı eğerek verdim. O anda iş görüşmem yarıda kesildi ve iş verilmeyeceği söylendi.” ifadelerini kullandı.

“Önemli olan haklılığımın ortaya çıkması”

Hızlı bir şekilde odayı terk ettiğini ve bindiği asansörde gözyaşlarına boğulduğunu söyleyen Alhajeh, “Başıma önceden hiç böyle bir durum gelmemişti. Tazminat parasının önemi hiç yok. Önemli olan haklılığımın ortaya çıkması.” şeklinde konuştu.